TRT’de bir garip ihale!

TRT’de bir garip ihale!
Yönetim şirketle mahkemelik oldu. Danıştay ihalenin iptalini istedi ancak idare herhangi bir adım atmadı.

TRT, kurumun 2 yıllık temizlik ve park-bahçe bakım hizmeti için 12.5 milyon TL’lik ihaleye çıktı. İhaleye katılan 16 firmanın 12’si komisyon tarafından çeşitli gerekçelerle elendi ve ihale yaklaşık maliyetin 110 bin TL altında teklif veren şirket ortaklığına verildi.
 
İhalenin iptal edilmesini isteyen TRT Yönetim Kurulu ile şirket mahkemelik olunca, konu Danıştay’a kadar uzandı.
 
Danıştay ihalenin iptal edilmesine karar verdi ancak idare, sözleşmenin iptali için adım atmadı
 
Sayıştay, “Danıştay kararının uygulanmayarak kurum menfaatı uygun olmayan hizmet sözleşmesinin iptal edilmeyip sürdürülmesi Maliye Bakanlığı’nca soruşturulmalı” dedi.
 
Cumhuriyet’in ulaştığı rapora göre süreç şöyle gelişti:
 
Kurumun, 265 işçi ile iki yıl süreyle malzemeli genel temizlik ve park-bahçe bakım hizmeti alımı için ihaleye çıkılabilmesi amacıyla 16 Haziran 2010’da yönetim kurulu tarafından karar alındı. İhalenin yaklaşık maliyeti 12.5, şirket kârı ise 1.1 milyon TL olarak belirlendi. Açık ihaleye 16 firma kapalı zarfla teklif verdi. İhale komisyonu bunlardan 3’ünü eksik ve uygun olmayan belge verdikleri gerekçesiyle eledi. Daha sonra da yapılan değerlendirmelerin ardından 9 firma daha süreçten çıkarıldı. Fiyat teklifi yaklaşık maliyetin üstünde bulunan bir firma ile birlikte dört firmanın teklifleri değerlendirilme kapsamına alındı, yaklaşık maliyetin 110 bin TL altındaki teklif, ekonomik açıdan en avantajlısı olduğu gerekçesiyle TRT Yönetim Kurulu’na sunuldu. Ancak TRT Yönetim Kurulu yeterli rekabetin gerçekleşmediği ve kamu yararı gerekçeleriyle ihaleyi iptal etti. Komisyon tarafından en avantajlı teklifi verdiği saptanan şirketin TRT’ye ve Kamu İhale Kurumu’na itirazları sonucu değiştirmeyince, konu yargıya taşındı. Davayı görüşen Ankara 5. İdare Mahkemesi, başvuruyu haklı bularak iptal kararının yürütmesini durdurdu. Bölge İdare Mahkemesi de itirazı geri çevirdi. Mahkeme kararına göre 30 gün içerisinde işlem yapılması gerekliliği üzerine, ihale komisyonunun kararını bir kez daha değerlendiren yönetim kurulu, bu kez kararı onayladı ve iş ortağı firmalarla sözleşme imzalandı. Ancak bu kez de Danıştay’dan TRT Yönetim Kurulu lehine bir karar çıktı ve idare mahkemesinin kararını bozdu. Ancak TRT haklı çıktığı davayla ilgili idare herhangi bir adım atmadı. Sayıştay raporuna göre 13 Şubat 2012’de Danıştay kararı kuruma tebliğ edildi. Ancak firma ile imzalanan sözleşme sürdürüldü. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com