TRT'de bir ilk! Haberleri türbanlı spiker sundu

TRT'de bir ilk! Haberleri türbanlı spiker sundu
TRT ekranlarında dün ilk kez türbanlı bir spiker haber bülteni sundu.
Feyza Çiğdem Tahmaz, TRT Türk'te saat 17.00 bülteninde sunduğu "Dünyanın Haberi" adlı programa başörtüsüyle çıktı. Böylece Tahmaz, TRT'nin Türkçe yayın yapan kanallarına çıkan ilk türbanlı spiker oldu. Daha önce TRT Şeş'te bir başörtülü spiker program sunmuştu
 
TRT'de dün akşam bir ilk yaşandı. Kamuda kaldırılan başörtü yasağının ardından, TRT Türk'te dün akşam ilk kez ekranlarda türbanlı bir spiker yer aldı. Feyza Çiğdem Tahmaz'ın, TRT Türk'te yayınlanan "Dünyanın Haberi" adlı haber bültenini sunmasıyla, TRT tarihinde ilk kez türbanlı bir spiker ekranlara çıkmış oldu.
 
TRT'YE GEÇTİ
 
Hilal TV'de spiker olan Tahmaz, buradaki görevinden istifa ederek geçtiğimiz günlerde TRT Türk'e geçti. Tahmaz, Eyüp İmam Hatip Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nden Sosyal Bilimler ve İlahiyat okudu. 2009 yılında TV Net ile televizyon ekranlarına çıkmaya başlayan Tahmaz, Hilal TV'de haftasonları öğle ve ana haber bültenlerini sunuyordu.
 
AŞILMASI GEREK
 
Bir dönem AKP Eyüp İlçe Kadın Kolları'nda da görev alan Tahmaz, bir röportajında, "Başörtülü olarak haber sunmanızla ilgili çevrenizden ne tür tepkiler alıyorsunuz" sorusuna, şöyle yanıt vermişti:
 
"'Başörtülüsün, TV'de ne işin var'a benzer herhangi bir yaklaşımla karşılaşmadım. Her ne kadar son yıllarda ekranlarda başörtülü sunucu görsek de televizyonlarda başörtülü spiker görmek pek mümkün değil. Ne yazık ki 28 Şubat süreci ile insanlar inançlarından ötürü büyük bir ayrımcılığa maruz bırakıldılar. Artık bunların aşılması gerektiğini düşünüyorum. Benden önce haber spikerliği yapan meslektaşlarımla beraber aslında bir nevi 28 Şubat'ın artık devam etmeyeceğini söylüyoruz."

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com