TRT'ye Hamilelik Cezası mı Geliyor?

TRT'ye Hamilelik Cezası mı Geliyor?
Türkiye Barolar Birliği (TBB), iftar programında avukat Ömer Tuğrul İnançer'in, büyük tepki çeken "Hamilelerin sokağa çıkması terbiyesizliktir" sözleri nedeniyle TRT'ye ceza verilmesi için RTÜK'e başvurdu.

anlı yayınlanan iftar saati programında "Hamilelerin sokağa çıkması terbiyesizliktir" diyen Avukat Ömer Tuğrul İnançer TRT'nin başını ağrıtmaya devam ediyor. Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre, TTB, söz konusu ifade ve beyanların, cinsiyet ayrımcılığı olduğu gerekçesiyle ilgili mevzuata aykırı olduğunu savundu. TTB vekili avukat Seray Şenfer’in imzasıyla yapılan başvuruda, özetle şunlar vurgulandı: “RTÜK Kanunu’nun ‘Yayın hizmet ilkeleri’ başlıklı 8. maddesinde, ‘Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz’ hükmüne aykırılık teşkil etmektedir. Şöyle ki; program konuğunun ifadeleri, cinsiyet farkı gözeterek, toplumda bu durumda olanlara karşı düşmanlığa neden olacak şekilde nefret duyguları yaratacak nitelikte ve ağırlıkta olduğu görülmektedir.

Konuğun, hamile kadınların sokağa çıkmaması yönündeki bilimsel temelden uzak, sağlık açısından da çok sakıncalı önermesini desteklemek için estetik kaygıları öne sürmesi de ayrıca değerlendirilmeli; program sunucusunun konuğun ifadelerini destekler mahiyette konuşması, mimik ve jestlerde bulunması da şikayetimize konu programın alıntılanan ilkelerden ne kadar uzak ve sorumsuzca yapıldığının göstergesidir."(SBK)

Radikal

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com