TSE-STK Tüketici Değerlendirme Toplantısı

TSE-STK Tüketici Değerlendirme Toplantısı
TSE Başkanı Şentürk:

KOCAELİ (AA) - Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, "ISO 9001 belgesi almak için uğraşmanıza gerek yok. Birilerine bin 500 lira verdiğinizde ertesi gün iki klasör ve bir belgeyle kapınıza geliyorlar. Bu yanlışlığın önünü alamadığımız müddetçe ülkemizde tüketicinin de kullanıcının da güvenliğini sağlamamız mümkün değildir" dedi.

TSE Kalite Kampüsü'nde düzenlenen "TSE-STK Tüketici Değerlendirme Toplantısı"nda konuşan Şentürk, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden maden işçilerinin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Ürün ve hizmetlerle bunları gerçekleştiren kişi ve işyerlerinin taşıması gereken vasıfların belirlenmesi faaliyeti olan standardizasyonun bir yandan ticareti kolaylaştırırken diğer yandan da bunu kullananların güvenliğini esas aldığını belirten Şentürk, insanların bir ürün veya hizmeti satın alırken ondan bir fayda elde etmeyi umduğunu,  bunun da standardizasyonun temel amaçları arasında yer aldığını söyledi.

Avrupa'da insanların faaliyetlere katılmak için para ödediğini, Türkiye'de ise "gelin görüş belirtin" dendiğinde "kaç para ödeyeceksiniz" şeklinde bir soruyla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Şentürk, bunu aşamadıkları sürece Türkiye'de standardizasyon faaliyetlerinde hedeflenen başarıyı elde edemeyeceklerini kaydetti.

Şentürk, bugün Türkiye'de parası verildiğinde çantayla ya da postayla gönderilen belgelerin hüküm sürdüğünü anlatarak, "ISO 9001 belgesi almak için uğraşmanıza gerek yok. Birilerine bin 500 lira verdiğinizde ertesi gün iki klasör ve bir belgeyle kapınıza geliyorlar. Bu yanlışlığın önünü alamadığımız müddetçe ülkemizde tüketicinin de kullanıcının da güvenliğini sağlamamız mümkün değildir" ifadesini kullandı. 

"Belgelendirme ya da gözetim yapıyorum" diye ortaya çıkan ancak tek bir test cihazına sahip olmayan kuruluşların bulunduğunu belirten Şentürk, şöyle konuştu:

"Bir kuruluşa bakıyorsunuz 30-40 elemanla bir yılda 15 bin belge vermiş. Ben bin 600 daimi personelimin yanı sıra bin 800 serbest zamanlı bilirkişi seviyesindeki uzmanımla beraber yılda 25-30 bin belgelendirme yapabilirken, benim sayımın yüzde 5'i bile olmayan kadrolarla insanların benim kadar belgeyi nasıl verdiklerini doğrusu hayretle karşılıyorum. Öyle laboratuvarlar var ki standart bir süre koymuş demişki, 'bunun performans testini atıyorum 72 saat sürdüreceksiniz' Dolayısıyla ne yaparsanız yapın 3 günden önce test raporunu çıkarmanız mümkün değil ama bugün başvurup ertesi gün test raporu aldığınız laboratuvarların olduğu bir ülkedeyiz. Ondan sonra da bir kaza olduğunda, bir sıkıntı olduğunda dönüp suçlu arıyoruz."

Şentürk, TSE olarak standardizasyon alanında gelişmiş ülkelerden geri kalmamak için üzerlerine düşen görevleri yerine getirdiklerini vurgulayarak, üye olmaları gereken bütün uluslararası kuruluşlara tam üye olduklarını ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com