TSK, Koşarak Hedef Bulma Şampiyonası

TSK, Koşarak Hedef Bulma Şampiyonası
Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) bu yıl 32'ncisi düzenlenen ''Koşarak Hedef Bulma Şampiyonası'' Kütahya'da başladı.

Kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Muhat Boğazı mevkisindeki parkurda yapılan şampiyonaya, Kara, Deniz, Hava, Jandarma Genel, TSK Sağlık Komutanlıkları ile Kara, Hava ve Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulları takımlarından 118 subay, astsubay ve askeri öğrenci katılıyor.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TSK Sağlık Komutanlığı takımları, erkek sporcuların yanı sıra bayan sporculardan oluşan takımlarla şampiyonada yer alıyor.
Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığının koordinatörlüğünde yürütülen şampiyonanın ilk gününde, 5 bin metreden oluşan Birinci Bireysel Orta Mesafe Yarışı gerçekleştirildi.
İl Garnizon ve Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu'nun bir bölümünü izlediği yarışlarda sporcular, çıkış ile varış noktaları arasındaki hedefleri bularak, en kısa sürede bu mesafeyi kat etmeye çalıştı. Sporcular, ormanlık alana yerleştirilen hedefleri bulmak amacıyla ter döktü.
Şampiyona, yarın yapılacak İkinci Bireysel Uzun Mesafe Yarışması ile sona erecek ve dereceye girenlere ödülleri, 14 Mayıs'ta Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığındaki törende verilecek.
Bu arada, kategorilerden seçilecek sporcular, bu yıl yapılacak Oryantiring Dünya Şampiyonası'nın askeri takımlar etabında Türkiye'yi temsil edecek.
-KOŞARAK-YÜRÜYEREK HEDEF BULMA (ORYANTRİNG)-
Koşarak-yürüyerek hedef bulma (oryantring), sporcunun her türlü iklim şartlarında gece veya gündüz araziye bırakılan haritada işaretli kontrol noktalarını (hedefleri), harita ve pusula yardımıyla en kısa zamanda belirlenen sıra ile bulmaya çalıştığı bir doğa sporu olarak tanımlanıyor.
Oryantring dünyada ilk kez İsveç'te, 1897 yılında yapılmaya başlandı. 1961'de Danimarka'da Uluslararası Oryantring Federasyonu (IOF) kuruldu. Şimdilik 61 ülkenin üye olduğu IOF'ye, Türkiye 2008 yılında katıldı.
Türkiye'de oryantring, 1960'lı yıllarda TSK bünyesindeki eğitim faaliyetlerinde kullanılmaya başlandı ve 1975'te ilk kez askeri okullarda beden eğitimi ders programlarına ''Koşarak Hedef Bulma'' adıyla dahil edildi.
TSK tarafından ilk oryantring müsabakası 1978'de yapıldı ve bu yıldan beri TSK bünyesinde seçilen Milli Takım, Uluslararası Askeri Spor Konseyi yarışmalarına katılıyor. Müsabakalarda öncelikli olarak 1/10000 ve 1/15000 ölçekli özel oryantring haritaları kullanılıyor.
Oryantring sporunda, yarışmaya başladıktan sonra hedef noktalarını belirlenen sırada dolaşarak en kısa zamanda varış noktasına ulaşmak amaçlanıyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com