TSK NATO'ya karşı kazandı

TSK NATO'ya karşı kazandı
TSK ile NATO arasında 3 aydır süren müzakerelerin Türkiye lehine sonuçlandığı YAŞ kararlarıyla ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan kritik YAŞ kararlarının açıklanmasıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri ile NATO arasında üç aydır süren müzakerelerin Türkiye lehine sonuçlandığı da anlaşılmış oldu. Brüksel'de NATO görevindeyken Türkiye'ye teslim olmak için gelen Tuğgeneral Hakan Akkoç için Brüksel'de boş tutulan pozisyonun uzun müzakereler sonucunda Türkiye'de kaldığı ortaya çıktı. Atamalarla EDOK Komutanlığı bünyesindeki general sayılarında büyük bir daralmaya gidilirken, Diyarbakır'ın Silvan kırsalında 13 askerin şehit düştüğü operasyonu yöneten Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu, Adana Jandarma Bölge Komutanlığı'na kaydırıldı.

Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanan YAŞ kararlarıyla, TSK'nın alt düzeydeki atamaları da şekillendi.

Alt kademede değişiklik
Komutanlığına İnternet Andıcı davası kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılması talep edilen Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler'in getirildiği EDOK Komutanlığı'nın alt kadrolarında bazı değişiklikler yapıldı. YAŞ öncesi 4 korgeneralin bulunduğu EDOK bünyesindeki “kor”ların sayısı bire indi. Diğer pozisyonlara ise tümgeneraller atandı. Taşdeler'in dava kapsamında tutuklanması durumunda EDOK'a yeni bir atama yapılana kadar bu komutanlığa EDOK Muharebe ve Muharebe Destek Eğitim Komutanı Korgeneral
Tevfik Özkılıç vekâlet edecek.
Genelkurmay'ın kalbi olarak nitelenen Ankara Gölbaşı'ndaki Bayrak Kışlası'nda bulunan Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı'na ise Tuğgeneral Müjdat Uzun getirildi.
Korgeneral Salih Zeki Çolak'ın Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı'na atanmasıyla boşalan 7. Kolordu Komutanlığı'na ise Ege Ordusu Kurmay Başkanı Korgeneral Alaaddin Örsal getirildi.
Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı'nın Adli İşler Yardımcısı Hakim Tuğgeneral Orhan Köprü ise görev süresinin tamamlanmasının ardından 4. kez temdit aldı. Muharip sınıfındaki generallere üç kez temdit hakkı verilmesine karşın, hakim, tabip ve mühendis sınıfındaki generallerin temditlerinde bir sınır bulunmuyor.
 Balyoz tutuklusu komutanların büyük bir kısmı için ise “Komutan Yardımcısı” kadrosu ihdas edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com