'TSK Sıkıntıya Girer İlişik Kesmeyelim'

'TSK Sıkıntıya Girer İlişik Kesmeyelim'
Balyoz sanıklarının ilişiğinin kesilmesinin TSK'da kardo sıkıntısına neden olacağı iddiası boş çıktı..

TSK Personel Kanunu'nda 301 general kadrosunun olduğu, ancak istisnai kadrolarla bu sayının 367'ye yükseltildiği belirlendi...

Balyoz soruşturmasından tutuklanan muvazzaf generallerle birlikte başlayan Türk Silahlı Kuvvetlerindeki general kadrolarına ilişkin tartışma çok ilginç bir boyuta uzandı.TSKPersonel Kanunu'nda 301 general kadrosunun olduğu, ancak istisnai kadrolarla bu sayının 367'ye kadar yükseltilebileceği gün yüzüne çıktı. Üstelik bu kadroların tamamının da dolu olduğu öğrenildi.

Taraf Gazetesi'nden Lale Kemal'in görüştüğü emekli bir asker, Balyoz sanığı muvazzaf generallerin terfisine ilişkin çok çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu generallerin ilişiğinin kesilmesi halinde TSK'da personel açığı olacağı iddiasını boşa çıkaran değerlendirmelerde, süresi dolduğu halde aynı rütbete bekletmek anlamına gelen temdit uygulamasının da Balyoz sanığı generaller için uygulamanın hem etik hem de hukuki olmadığı vurgulandı.

49. MADDE VURGUSU

Çeşitli soruşturmalarda tutuklanmış olan generallerin bir üst rütbeye, albayların ise generalliğe terfi etmesinin önünün hukuken kapalı olduğuna dikkat çekilen değerlendirmede, sanık durumundaki general ve albayların Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Toplantısı'n-da terfilerinin görüşülemeyeceği kaydedildi.

Terfi edebilmeleri için de mesleki şartlara ilave olarak beraat etmeleri gerektiğini belirtildi. Bu aşamada TSK Personel Kanunu'nun en az 65. maddesi kadar kritik olan ve general/amiral kontenjanlarıyla terfiler ve görev sürelerinin uzatılmasını düzenleyen 49. maddenin de değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

301 DEĞİL 367 GENERAL VAR

TSK'da toplam kaç general ve amiralin görev yapabileceği 926 Sayılı TSK Personel Kanunu'nun 49. maddesiyle sınırlandırılmış olup bu sayının toplamda 301 olduğu vurgulandı. Değerlendirmede şunlara yer verildi: "Bu rakama ilave olarak; 'Hizmet ve görev ihtiyacı sebebiyle' bulunduğu rütbede devam etmelerini ihtiyaç olan, yani temdit edilen general/amiral için kullanılabilecek 49 kontenjan var. AskeriYargıtayve Askeri Yüksek İdari Mahkemesi'nde görevli general/amiraller ve Doçent/Profesör ünvanını general/amiraller için kullanabilecek 15-17 kontenjan var.GenelkurmayBaşkanlığı veKara KuvvetleriKomutanlığı için ise 2 kontenjan ön görülüyor"'

KONTENJAN YÜZDE 100 DOLU

Emekli asker, bu veriler doğrultusundan, yaklaşık olarak 365-367 general kadrosunun varlığının ortaya çıktığını vurgulayarak, sistematik açıdan bakıldığında TSK'da şuanda general/amiral kontenjan doluluk oranının yüzde 100 olduğu yani TSK'da 367 generalin görev yaptığının anlaşılacağını sözlerine ekledi.

TEMDİT KAMU YARARI İÇİN OLUR

Taraf'a konuşan emekli asker şu I değerlendirmelerde bulundu: "Balyoz davasından yargılanacak olan ve tutukluluk geçiren general ve amirallerin görev sürelerini uzatmanın hukuken 2 temel mahzuru daha vardır. Birincisi general/amiral kontenjanı, ikincisi görev süresin uzatılmasına ihtiyaç duyulan general/amiraller için kullanılabilecek kontenjanın ancak kamu yararı için kullanılabilmesi. Eğer, sırf yargılamaları sürüyor diye emekli edilmezler ve ona göre süreleri uzatılır ise kontenjan boşalmaz ve alttan gelip de general/amiral olmayı ya da üst rütbeye çıkmayı hak edenleri terfi edemezler. Bu hem onlar için hem de TSK için zararlı olacaktır."

MOTİVASYONU AZALTIR

Emekli asker ikinci sakıncalı durum için de "Balyoz'da yargılanıyorlar diye görev süresi uzatılanlar için kontenjan kullanılması, gerçekten uzatmayı hak eden general/amirallerin uzatma almamasına sebep olacaktır" şeklinde bir ifadede bulundu. Bunun sonucu olarak da TSK'da moral ve motivasyonun azalacağını kaydeden emekli asker, "Darbe gibi Anayasa dışı işleri aklından geçirebilecek olanlara karşı da caydırıcılığın azalmasına yol açar" dedi.

Kaynak: Bugün

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com