TSK süreçten rahatsız

TSK süreçten rahatsız
Karayılan’ın açıklamasında çekilme sürecinde silah bırakmaya yer vermemesi, PKK’nın çekilme sürecindeki samimiyetinde şüphe uyandırıyor.

Karayılan’ın koruculuk sisteminin kaldırılmasını talep etmesi ise, bölgede terörle mücadelede kritik önem taşıyan korucuların, by-pass edilmesi olarak değerlendiriyor.
 
Vatan’ın haberine göre, bu iki unsur birleşince PKK, Kuzey Irak’a çekilse bile, ileride silahlı gücünü kaybetmemiş olması nedeniyle sürecin en ufak bir sekteye uğraması durumunda yeniden bir tehdit oluşturabilecek.
 
Koruculuk sisteminin kaldırılması ise PKK’nın ileride yapabilme olasılığı olan bu hamlede, önündeki kritik engellerden birisini kaldırmak olarak değerlendiriliyor.

PKK'NIN 'TOPARLANMA STRATEJİSİ' Mİ?

Kaynaklar, Karayılan’ın, silah bırakması çekilme ve koruculuk sisteminin kaldırılmasını istediği açıklamasının, PKK’nın geriden toparlanma stratejisinin de bir göstergesi olabileceğine vurgu yaptı. PKK, final yılı ilan ettiği 2012’de TSK’dan büyük darbe yemişti.
 
Karayılan’ın çekilmenin 8 Mayıs’tan itibaren başlayacağının açıklamasının ardından ise önümüzdeki günlerde, çekilme sürecinde TSK’nın tavrını belirleyecek yeni bir hükümet direktifinin verilmesi bekleniyor. TSK’nın bölgedeki birlikleri görevlerini şu anda eskiden olduğu gibi bir değişiklik olmadan sürdürüyor. Yaz tertiplenmesi ise devam ediyor.
 
Asker, süreçte hükümetin yeni bir direktifi olmaması durumunda, valilerin görev ve yetkilerini belirleyen 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesinin (d) fıkrasına göre hareket edecek. Bu fıkraya göre, TSK valilerin “olur”uyla operasyon düzenliyor. TSK, çekilme sürecinde prosedürleri yerine getirerek, terörist hareketlenmede validen operasyon yetkisi isteyecek. Vali operasyon yetkisi vermezse TSK unsurları kışladan çıkmayacak. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com