TSK tarafından düşürülen Suriye uçağı

TSK tarafından düşürülen Suriye uçağı
Milli Savunma Bakanı Yılmaz: "Türkiye'nin kararlılığının hiç kimse tarafından test edilmemesi gerekir. Türkiye, vatan topraklarını ve vatan sahasını korumaya muktedirdir. Bugünkü olay da bunu göstermiştir"

SİVAS (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk hava sahasını ihlal eden, Suriye'ye ait bir savaş uçağının düşürülmesine ilişkin, "Türkiye'nin kararlılığının hiç kimse tarafından test edilmemesi gerekir. Türkiye, vatan topraklarını ve vatan sahasını korumaya muktedirdir. Bugünkü olay da bunu göstermiştir" dedi.

Yılmaz, partisince Sivas'ın İmranlı ilçesinde düzenlenen yerel seçim mitinginin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Hava sahasını ihlal eden, Suriye'ye ait savaş uçağının Türk Silahlı Kuvvetlerince düşürülmesinin sorulması üzerine Yılmaz, "Suriye'ye ait 2 adet MIG-23 uçağı, Suriye hava sahasından ülkemize doğru bugün saat 13.01'den itibaren Diyarbakır'daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi tarafından 80 milden itibaren takip edildi, izlenmeye başlandı. Suriye uçakları, Türk hududuna 10 milden itibaren yaklaştığında 4 kez kendileri ikaz edilmiştir" diye konuştu. 

Bakan Yılmaz, 2 uçaktan birinin ikaz üzerine geri döndüğünü ancak diğerinin Türk hava sahasını ihlal etmeyi sürdürdüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

"Uyarılara rağmen ihlale devam eden uçak, Çamlıtepe Hudut Karakolu bölgesinde, Türk hava sahasında yaklaşık 1 kilometre kadar hava sahamızı ihlal etmiş, daha sonra da batıya doğru yönelerek 1,5 kilometre kadar hava sahamızda uçmaya devam etmiştir. Bu esnada bölgede hava devriye görevinde bulunan 2 adet F-16 uçağımızdan birisi, angajman kuralı gereğince saat 13.16 sularında Suriye uçağına füze atarak, uçağı, hududun bin 200 metre güneyinde Suriye topraklarında yer alan Kesep bölgesine düşürmüştür. Uçağın Kesep bölgesine düşüşü bölgede bulunan hudut birliklerimiz tarafından da gözlenmiştir. Bildiğiniz gibi bizim bir uçağımızın Suriye tarafından düşürülmesi üzerine angajman kuralları değiştirilmişti. Kaldı ki bizim o ihlal eden uçaklarımıza, hiçbir zaman Suriye tarafından sınır ihlali yapıldığı şeklinde hiçbir ikaz da bulunulmamıştı. Ancak hasmane (düşmanca) bir tutumla hiçbir uyarı yapılmadan düşürülmesi üzerine biz angajman kurallarını değiştirdik ve sınırlarımızı ihlal eden uçakların düşman muamelesi göreceğini ve gereken karşılığı alacağını o zaman açıklamıştık." 

Türkiye'nin kararlığının test edilmesine hiç gerek olmadığını belirten Yılmaz, "Türkiye, kendi hudutlarını, hava sahasını, deniz ve kara sularını koruma gücü ve kapasitesine sahiptir. Türkiye'nin kararlılığının hiç kimse tarafından test edilmemesi gerekir. Türkiye, vatan topraklarını ve vatan sahasını korumaya muktedirdir. Bugünkü olay da bunu göstermiştir" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Genelkurmay Başkanımızı ve Türk pilotlarını tebrik ediyorum" yönündeki açıklamasının sorulması üzerine Yılmaz, verilen talimatı layıkıyla yerine getiren pilotlar ile Hava Kuvvetleri Komutanı'nı ve Genelkurmay Başkanlığını millete layık oldukları için tebrik ettiğini söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com