TSK’da tarihi değişiklik

TSK’da tarihi değişiklik
Başbakan Yardımcısı Bozdağ açıkladı: Darbelerin gerekçesi yapılan 35. maddedeki ifadelerin geçtiği askeri yemin de değiştirilecek.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, başta TSK İç Hizmetler Kanunu’nun 35. maddesi olmak üzere darbelere gerekçe gösterilen mevzuat değişikliğine ilişkin çalışmanın sürdüğünü vurgularken, 35. maddenin kaldırılmayıp değiştirileceğini söyledi.
 
Radikal'in haberinre göre, bu çerçevede asker yemininin de değişeceğini açıklayan Bozdağ, “Asker kişilerin yeminlerine ilişkin metinlerin içinde de 35. maddedeki ifade aynen geçiyor” dedi.
 
ASKER YEMİNİ DEĞİŞİYOR
 
(Darbelere gerekçe gösterilen TSK İç Hizmetler Kanunu 35. Maddesi) 35. maddenin kaldırılması söz konusu değil. Demokrasi dışı yaklaşımlara bahane gösterilen kısımlarının çıkarılması, değiştirilmesi gündemde. Bir maddeden ibaret değil, 5-6 maddede var... Yemin dahil başka maddelerin içinde de var. Asker kişilerin yeminlerine ilişkin metinlerin içinde de 35. maddedeki ifade aynen geçiyor, onlar da değişecek.
 
İŞTE DEĞİŞECEK ANT METNİ
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın ‘değişeceği’ mesajını verdiği askeri yemin TSK İç Hizmet Kanunu’nun 37. maddesinde düzenleniyor.
 
“Silahlı Silahlı Kuvvetlere katılan her asker ant içer” denilen maddade ant metni de şöyle yer alıyor:
 
“Barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde milletime ve cumhuriyetime doğruluk ve muhabbetle, hizmet ve kanunlara ve nizamlara ve amirlerime itaat edeceğime ve askerliğin namusunu Türk sancağının şanını canımdan aziz bilip icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve hayatımı feda eyliyeceğime namusum üzerine ant içerim.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com