TSK'dan Balyoz Davası açıklaması

TSK'dan Balyoz Davası açıklaması
Genelkurmay Başkanlığı, basın organları ve internet ortamında, kamuoyunda "Balyoz Davası" olarak isimlendirilen İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görülmekte olan kovuşturmada Genelkurmay Başkanlığının gönderdiği orjinal belgelerin Balyoz delillerini
Genelkurmay Başkanlığı, basın organları ve internet ortamında, kamuoyunda "Balyoz Davası" olarak isimlendirilen İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görülmekte olan kovuşturmada Genelkurmay Başkanlığının gönderdiği orjinal belgelerin Balyoz delillerinin sahte olduğu iddialarını çürüttüğü ve sahte delil iddialarına son noktayı koyduğu yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı.
 
TSK'dan yapılan açıklama şu şekilde:
 
1.   Bazı basın ve yayın organlarında ve internet ortamında, kamuoyunda “Balyoz Davası” olarak isimlendirilen İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görülmekte olan kovuşturmada Genelkurmay Başkanlığının gönderdiği orijinal belgelerin Balyoz delillerinin sahte olduğu iddialarını çürüttüğü ve sahte delil iddialarına son noktayı koyduğu yönünde haberler yapıldığı görülmüştür.
 
2.   İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesinin 26 Mart 2012 tarihli yazısı ile, bir kısım belgelerin asıllarının bulunup bulunmadığının araştırılması Hava Kuvvetleri Komutanlığından talep edilmiştir. Sadece Mahkemenin göndermiş olduğu toplam 35 evrak ile sınırlı olmak üzere, 05 Haziran 2012 tarihli yazıyla; asılları mevcut olan, imha edilmiş olan ve hiç kaydı bulunmayan evrak şeklinde tasnif edilerek talepte bulunan Mahkemeye gerekli bilgi verilmiştir.
 
3.   Bu tür haberlerin; halen devam etmekte olan davada adil yargılamayı etkileyebileceği ve ayrıca yargılanmakta olan kişilerin Anayasa ile güvence altına alınmış olan masumiyet karinesini zedeleyebilecek bir mahiyette olduğu değerlendirilmektedir. (EAK)
 
Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com