TSK'dan CHP'li vekile şok!

TSK'dan CHP'li vekile şok!
TSK, CHP'li vekilden bir dosya için 40 bin 512 TL talep etti.
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün TSK'dan Adana Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen Maraş olaylarıyla ilgili dosyayı istedi. Aygün TSK'dan aldığı cevapla şok oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Adli Müşavir, Hakim Albay Ahmet Vurucu tarafından Aygün'e verilen yanıtta bilgi edinme hakkını düzenleyen yönetmelik uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarından bilgi edinme taleplerinin ücrete bağlandığı belirtildi.
 
İstenilen belgelerin ilk 10 sayfasının ücretsiz olduğunu diğer sayfalar için ise 84.60 kuruş talep edildiğini bildiren Vurucu şu bilgileri verdi: 
 
"Bin 330 sayfa gerekçeli mahkeme kararının maliyeti bin 116 TL 72 kuruş, 46 bin 577 sayfa mahkeme dosyasının maliyeti 39 bin 395 TL 68 kuruş olarak hesaplanmıştır. Belge erişim ücretinin TC Ziraat Bankası'nın Ankara Saraçoğlu Şubesi nezdinde TSK Bilgi ve Belge Erişim Ücreti hesabına yatırıldığına dair dekontun gönderilmesi durumunda istenen belge suretlerinin şahsınıza veya tarafınızdan yetkilendirilecek bir kişiye teslim edileceği bilgilerinize sunulur."
 
CHP'li vekilin 50 aylığına denk gelen ücret için Aygün "Varsayalım ki asgari ücretle çalışan bir yurttaş Maraş katliamı hakkında bilgi edinmek istedi ve konuyu araştırmaya soyundu. Çalışmaya başlama bedeli 40 bin 512 TL'dir ve bunun için 50 aylık maaşının tamamını Genelkurmay Başkanlığı tarafından verilen hesap numarasına yatırması gerekiyor. Devlet dosya erişimi için ücret bedelini ayrıntılı bir şekilde hesaplamaktan utanmadı" dedi. (BCE)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com