"TSK'nın açıklaması haksız ve üzüntü verici"

"TSK'nın açıklaması haksız ve üzüntü verici"
İstanbul Barosu, TSK’nın “Maksatlı haberlerin motivasyon bozduğuna ve Atatürk’le alay edildiği”ne dair yaptığı açıklamanın kendileri için haksız ve üzüntü verici olduğunu belirtti.

İstanbul Barosu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 3 Mayıs’ta yaptığı 4 maddelik açıklamayla ilgili, bazı basın yayın organlarında bu açıklamanın muhatabının bir köşe yazarı ile birlikte İstanbul Barosu Başkanı olduğu yönündeki yorumlara yanıt verdi.

Baro’dan yapılan açıklamada, İstanbul Barosu Başkanları’nın davet edildikleri toplantılarda sadece hukuksal konularda değil, güncel sorunlarla da ilgili görüşlerini açıklamakta olduklarına ve Baro Başkanı’nın 29 Nisan da Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nin Atatürkçü Düşünce Topluluğu’nun düzenlediği bir panelde görüşlerini ifade ettiğine değinildi.

İstanbul Barosu, Başkanı’nın toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’i koruma kollama görevinin halka ait olduğuna, halkın Cumhuriyet’e sahip çıkması gerektiğine değindiği ve halkı “silahsız kuvvetler“ olarak nitelediğini açıkladı.

“Silahsız Kuvvetler” benzetmesinin amacının demokrasi olduğuna değinen İstanbul Barosu, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik bir itham ve çağrı sonucunu çıkarmanın, maksatlı ve zorlama amaçlı bir yorum olduğunu belirtti. İstanbul Barosu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 3 Mayıs’ta “Maksatlı haberlerin motivasyon bozduğuna ve Atatürk’le alay edildiği”ne dair yaptığı açıklama eğer kendilerine yönelik ise bu açıklamanın haksız ve üzüntü verici olacağının altını çizdi.

Açıklamada, Cumhuriyet’in değerleriyle ilgili olarak kendilerinin ve başkanlarının yaklaşımının ve tutumunun net olduğuna vurgu yapan İstanbul Barosu, her türlü çarpıtmaya ve tahrike karşı Cumhuriyet’in değerlerine ve demokrasiye sahip çıkacaklarını kaydetti.  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com