TSK'nın modern "Seyit Onbaşı"ları

TSKnın modern Seyit Onbaşıları
Türk Silahlı Kuvvetleri, yeni nesil mühimmat aracının testlerine başladı

ANKARA (AA) - SARP ÖZER - Türk Silahlı Kuvvetleri, yeni nesil mühimmat aracının testlerine başladı. Milli imkanlarla üretilen Poyraz Mühimmat İkmal Aracı mevcut sistemleri sayesinde el değmeden mühimmat yüklüyor. Bu sayede hem zamandan tasarruf ediliyor hem de üst düzey güvenlik sağlanıyor.

AA ekibi, yerli imkanlarla üretilen mühimmat ikmal aracını görüntüledi.

Birlik denemeleri Topçu ve Füze Okulu Komutanlığında yapılan Poyraz Mühimmat İkmal Aracı, Fırtına Obüsü'ne mühimmat yüklenmesinde kullanılıyor. Proje kapsamında her Fırtına bataryası ve taburu için birer, eğitim maksatlı kullanım için ise iki olmak üzere toplam 71 aracın imal edilmesi planlandı. Üretimi yapılan prototip araç geçen yıl Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alındı.

Prototip aracın birlik denemelerine Topçu ve Füze Okulu Komutanlığında devam ediliyor. Bu sene sonuna kadar envantere alınması planlanan 4 araçtan oluşan pilot kafilenin imalatı ise sürüyor. Diğer araçların ise 2015, 2016 ve 2017 yıllarında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alınması planlanıyor.

Poyraz Mühimmat İkmal Aracı, bağlı olduğu komuta yerinden aldığı emirler doğrultusunda görev yapıyor. Taşıdığı küresel konumlama sistemi sayesinde hızla intikal ederek yer değiştirebilen araçta, mühimmat ikmal noktalarının yerleri, düşman birlikleri ve önemli noktalara yönelik bilgileri sayısal harita üzerinde görüntülenebiliyor.

İkmal noktalarında ise transfer sistemi sayesinde mühimmat hızlı, kolay ve güvenli şekilde Poyraz'a yüklenebiliyor. Sistem, mühimmatın araç içine yerleştirilmesinin yanı sıra otomatik olarak Fırtına Obüsü'ne sevk edilmesine de imkan tanıyor.

- Obüsü 20 dakikada dolduruyor 

Zorlu arazi şartlarında kolaylıkla hareket eden Poyraz, mühimmat yükleyeceği Fırtına Obüsü'ne yaklaşıyor. Aracın harici konveyör ünitesindeki sensörler, Fırtına Obüsü'nün mermi ceplerine doğru ve güvenli açıdan yaklaşılmasını sağlıyor. Ardından araçtaki sistem devreye giriyor. Poyraz'daki mühimmat el değmeden kısa sürede Fırtına Obüsü'ne sevk ediliyor.

Poyraz'ın 96 mühimmat kapasitesi bulunuyor. İkmal aracı, 48 mermi kapasitesi olan bir Fırtına Obüsü'nü 20 dakikada doldurabiliyor. Askeri yetkililer, bunun elle yapılması durumunda 3 saate yakın bir süre gerektirdiğine vurgu yapıyor. 

Saatteki hızı 50 kilometreye çıkabilen Poyraz Mühimmat Aracı, 9 metre uzunluğu ve 3,4 metre genişliğiyle de dikkat çekiyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com