TSK’ya Suriye’de ‘vur emri’

TSK’ya Suriye’de ‘vur emri’
Suriye'deki Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi çevresinde çatışmalar arttı. TSK teyakkuzda.

Türkiye’nin sınırları dışındaki tek toprağı olan Suriye’deki Süleyman Şah Türbesi çevresinde yaşanan çatışmalar TSK’yı harekete geçirdi. Genelkurmay bir saldırı olması durumunda sınırdaki kara ve hava güçlerine türbenin korunması için bölgeye yönelik operasyon yapılması, türbedeki askerlere de vur emri verildi.

Suriye’deki Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu Karakozak köyü çevresinde IŞİD ile ÖSO arasında çıkan çatışmalar hergeçen gün artıyor.
Çatışmaların yoğunlaşmasıyla Süleyman Şah Türbesi’ndeki Türk askeri sayısı da artırıldı. Türbede görev yapan yaklaşık 25 askere, türbeye bir saldırı olması halinde “vur emri” verildi.

Karakozak Köprüsü’nde süren çatışmada IŞİD’in üstünlük sağlaması  durumunda bölgedeki etkinliğinin artacağına dikkati çeken bölge sakinleri bu  gelişmenin Süleyman Şah Türbesi ve onu koruyan Türk askerleri içinde tehlike arz  ettiğini bildirdi.

Genelkurmay, bir saldırı olması durumunda sınırdaki kara ve hava güçlerine türbenin korunması için IŞİD’e yönelik operasyon yapılması, türbedeki askerlere de vur emri verildi. Genelkurmay’dan gelen bu emir üzerine sınırdaki kara ve hava güçleri teyakkuz durumuna geçirildi.

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ’NİN ÖNEMİ

Süleyman  Şah Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin dedesi. Şah’ın türbesi Suriye’de Halep ili sınırları içerisindeki Karakozak köyünde  bulunuyor. Türbe, Türk toprağı olarak kabul ediliyor.

Fransa ile Türkiye arasında 1921 yılında yapılan Ankara Antlaşması  uyarınca Suriye içerisindeki bu bölge Türk toprağı olarak kabul edilmiş, Süleyman  Şah Türbesi’nde Türk askerlerinin nöbet tutmasına karar verilmişti.  Karakozak’taki Süleyman Şah Türbesi, Türkiye’nin kendi sınırları dışında sahip  olduğu tek toprak parçası olma özelliği taşıyor. (KKK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com