Tsunamiden 1 Ay Sonra Sağ Bulundu!

Tsunamiden 1 Ay Sonra Sağ Bulundu!
Japonya'da yaşanan felaketten bir ay sonra 75 yaşındaki bir çiftçi evinde sağ bulundu...

Japonya'yı vuran 9 şiddetindeki depremin ve tsunaminin üzerinden 4 hafta geçti. 27 bin kişinin kayıp olduğu ülkeden dün sevindirici bir haber geldi

4 HAFTA SONRA SAĞ BULUNDU

4 hafta sonra 75 yaşındaki bir çiftçi evinde sağ bulundu.

Fukuşima nükleer santralinin 20 kilometre uzaklığındaki evinde yıkıntılar içinde radyo dinlerken bulunan Kunigo Shiga adlı çiftçinin, tsunaminin getirdiği yiyeceklerle hayatta kaldığı bildirildi.

Shiga'nın tam zamanında bulunduğunu açıklayan kurtarma ekipleri, "Yiyeceği ve suyu bitmişti. Ancak sağlık durumu gayet iyiydi" dedi.

Ayaklarında problem olduğu için yürüyemeyen Japon çiftçi kurtarma ekipleri ve gazetecilere, "11 Mart'tan sonra ilk defa insanlarla konuşuyorum. Tsunaminin ardından evimde tek başıma kaldım. Yürüyemediğim için sürekli radyo dinledim. Kurtarma ekiplerinin gelmesini bekledim, ümidimi kaybettiğim zamanda beni buldunuz" diye konuştu.

Dev dalgaların evinin içine kadar geldiğini söyleyen Japon çiftçi, "Eşim ve komşularım hayatta idi, ancak daha sonra nereye gittiğini bilmiyorum" dedi.

Nükleer sızıntı sebebiyle bölgeyi boşaltmak isteyen kurtarma ekiplerinin isteğini reddeden yaşlı adamın, bir barınağa yerleştirileceği açıklandı.

Tsunamide ölen Japonların çoğu yaşlı

Japonya'da geçen ay meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde ölenlerin yarısından fazlasının 65 yaş ve üstü olduğu sanılıyor.

Asahi gazetesinin polisin ölenlerin yaşıyla ilgili ilk verilerine dayanarak verdiği habere göre, ülkenin kuzeydoğusunda 11 Mart'ta yaşanan felakette ölen 13 bine yakın kişiden 8 bin kadarının yaşı belirlendi.

Haberde, yaşı belirlenenlerin yüzde 55'inin 65 yaş ve üstü kişiler olduğu kaydedildi.

Felaket bölgesinde yaşlıların oranının yüzde 25 olduğ unu yazan gazete, tsunami geldiğinde bu kişilerin herhangi bir yardım almadan kaçamadıklarına işaret etti. Gazete, bazı aileler toptan yok olduğundan bunlar hakkında bilgi edinemediğini, bu yüzden ölü sayısının artabileceğini yazdı.

Polisin hala kesinleşmeyen rakamlarına göre felakette 12 bin 985 kişinin öldüğü belirtildi. 14 bin 809 kişi ise kayıp olarak kayıtlara geçti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com