TSYD'den Bakan Kılıç'a ziyaret

TSYDden Bakan Kılıça ziyaret
Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Başkanı Naci Arıkan ve yönetim kurulu üyeleri Bakan Kılıç'ı ziyaret etti

ANKARA (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 14 Nisan'da başlayan "e-bilet" uygulamasıyla ilgili, "Özellikle bazı çevrelerde dile getirilen 'fişleme' iddiaları beni çok üzdü. Bir kişinin fotoğrafı ve TC kimlik numarası üzerinden fişleme olmaz. Uygulamanın kesinlikle böyle bir amacı yok" dedi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Genel Başkanı Naci Arıkan ve yönetim kurulu üyeleri, Bakan Kılıç'ı ziyaret etti. Dernek başkanı Arıkan, bakanlık toplantı salonunda gerçekleşen ziyarette yaptığı konuşmada, 51. yaşını kutlayan dernek hakkında bilgi verdi. Bin 300 basın kartlı üyesi bulunan derneklerinin, Türkiye'de yapılan tüm basketbol ve futbol müsabakalarının akreditasyonlarını yaptığını hatırlattı.

Bakan Kılıç da Arıkan ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, göreve başlayalı 3-4 ay olduğunu, ancak seçimler nedeniyle spor camiasıyla bir araya gelmekte geciktiklerini ifade etti. 

Yeni bir ekiple yola devam ettiklerini anlatan Kılıç, "Türkiye'nin tüm illerinde temsil ediliyor olmanız önemli. Ciddi anlamda bir tecrübenin biriktiği, bizlerin de faydalanabileceği desteklerin olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte ortaya koyduğumuz ve yapılacak çalışmaların vatandaşlara doğru aktarılması noktasında sizlerden ciddi anlamda destek göreceğimize inanıyorum. Bizden desteğinizi esirgememenizi rica ediyorum" diye konuştu.

 

- "E-bilet" uygulaması

Son günlerde spor kamuoyunda "e-bilet" uygulaması hakkında farklı görüşlerin oluştuğuna dikkati çeken Kılıç, uygulamanın 2013 Temmuz ayından bu yana gündemde olduğunu söyledi. Kılıç, "2013 Ağustos'unda ihale edilen bir projenin, uygulamaya geçirileceği tarihte bu tür tartışmaların yaşanmasını çok doğru bulmuyorum" ifadesini kullandı.

Kılıç, e-bilet uygulamasının 14 Nisan'da hayata geçirildiğini anımsatarak, "Bu uygulama Türk sporuna çok olumlu katkılar sağlayacak. Özellikle bazı çevrelerde dile getirilen 'fişleme' iddiaları beni çok üzdü. Bir kişinin fotoğrafı ve TC kimlik numarası üzerinden fişleme olmaz. Uygulamanın kesinlikle böyle bir amacı yok" dedi.

"E-bilet" uygulamasının sadece futbol müsabakalarına yönelik bir uygulama olmayacağına işaret eden Kılıç, şunları kaydetti:

"Çok net bir şekilde ifade etmek isterim ki fişleme kelimesi beni çok üzdü. Bizim istediğimiz TC kimlik numarası ve seyirci fotoğrafı zaten ülkemizde çok farklı alanlarda vatandaşlarımızdan sürekli talep edilen şeyler. Bugün bir yolculuk için bilet aldığınızda dahi aynı bilgileri veriyorsunuz. Güvenlik noktasında İçişleri Bakanlığı ile çalışıyoruz. İşin ekonomik yönüne ilişkin de Maliye Bakanlığı ile. Emin olun ki bu kurumlarda zaten doğal olarak vatandaşların TC kimlik numaraları ve fotoğrafları mevcut. Bu nedenle, böylesine 'olağan' bir sürecin fişleme kelimesi ile lanse edilmesini doğru bulmuyorum."

Kılıç, bu uygulamayla özellikle spor alanlarında görmek istemedikleri olayların da önüne geçilmesi noktasında önemli ilerlemeler kaydedileceğini ifade ederek, "Sonuç olarak tüm spor müsabakalarında, sadece futbol sahalarında olmadığını vurgulamak isterim, şiddetin önüne geçilmesi noktasında önemli bir proje hayata geçti. Süreç içerisinde kulüpler başta olmak üzere tüm paydaşlarımızla önemli bir birliktelik sağladık. E-bilet dediğimiz sistemin, kişinin istemesi halinde ulaşım ve alışveriş gibi alanlar başta olmak üzere farklı şekillerde de kullanılabilmesi gibi avantajları da var" şeklinde konuştu.

Sürecin, Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığında ilgili birimlerce sürdürüldüğünü anlatan Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hafta sonu oynanacak Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi başta olmak üzere, uygulamanın güzel yanlarını hep beraber göreceğiz. Gerek seyircilerimizin, gerekse de güvenlik kuvvetlerinin daha güzel bir çalışma ortamına kavuşacağı fikrindeyim. Derbide yaşanacak olumlu havanın, Türk sporuna çok güzel katkılar sağlayacağına inancım tam. Bu tür süreçlerde hep olumsuzlukların konuşulması taraftarı değilim. Kazananın Türk sporu olacağını, kulüpler olacağını düşünüyorum. E-bilet uygulaması, kulübüne sahip çıkan taraftarlar için de önemli bir adım."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com