TTB'den Kompozit Doku nakli Raporu -TTB Merkez Konseyi Başkanı Bilaloğlu Bilaloğlu: -''Kompozit doku nakilleri kararının tüm tedavi seçenekleri tükendikten sonra verilmesi gereken bir karardır'' (F

TTB'den Kompozit Doku nakli Raporu   -TTB Merkez Konseyi Başkanı Bilaloğlu Bilaloğlu:   -''Kompozit doku nakilleri kararının tüm tedavi seçenekleri   tükendikten sonra verilmesi gereken bir karardır
TTB'den Kompozit Doku nakli Raporu -TTB Merkez Konseyi Başkanı Bilaloğlu Bilaloğlu: -''Kompozit doku nakilleri kararının tüm tedavi seçenekleri tükendikten sonra verilmesi gereken bir karardır'' (Fotoğraflı)

ANKARA (A.A) - Türk Tabipleri Birliği'nin hazırladığı ''Kompozit Doku Nakli Raporu'' açıklandı.
     TTB Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu, çeşitli uzmanlık dernekleriyle birlikte hazırlanan kompozit doku nakilleriyle ilgili raporu düzenlediği basın toplantısında kamuoyuyla paylaştı.
     Bilaloğlu, kompozit doku nakilleri kararının tüm tedavi seçenekleri tükendikten sonra verilmesi gereken bir karar olduğuna dikkati çekti.
     Kompozit doku nakilleri hayat boyunca uygulanması gereken bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların olası komplikasyonları, maliyeti açısından pahalı ve belli tıbbi riskleri olan girişimler olduğunu ifade eden Bilaloğlu, bu sebeple hasta seçiminin ve hastanın doğru bilgilendirilmesinin önemine işaret etti.
     Kompozit doku naklinin sadece cerrahi bir işlem olarak algılanmaması gerektiğini vurgulayan Bilaloğlu ''Doku nakilleri, psikiyatrik, immunolojik, metabolik, hastanın genel sağlığı, sosyolojik, etik yönleri olan ve ameliyat sonrası yoğun bakım ve uzun süreli rehabilitasyona ihtiyaç gösteren tam uyumla çalışması gereken önemli bir ekip işidir'' dedi.
     Sağlık Bakanlığı'nın Kompozit Doku Nakli Merkezleri Yönergesi'ni 2011'de yürürlüğe koyduğunu hatırlatan Bilaloğlu, bu yönergeyle birlikte kol-bacak nakli ile ilgili hazırlanan güncel endikasyonlar rehberinin, aslında ihtiyaca cevap verebilecek özelliklere sahip olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
     ''Ancak, hekimlikte 'hastalık yok hasta vardır'. Bu rehber de kesinlikle doğru ve tam olarak değerlendirmeye alınmalıdır.
     Alt ekstremite fonksiyonları, endikasyon rehberinde nakle uygun görülen diz altı seviyesinden ampute olmuş kişilerde, zaten protez kullanımı ile kaliteli olarak sağlanabilmektedir. Diz üstü nakilleri ise bu seviyede yapılacak replantasyonların bile oldukça tartışmalı olduğu düşünüldüğünde, fonksiyonel sonuçları açısından hastaları çoğu zaman tatmin eden sonuçlar vaat etmemektedir. Güncel endikasyon rehberine göre ülkemizde yapılabilecek alt ekstremite nakline aday olan kişiler, diz altı protezleri ile de mutlu olabilirler. Günümüzde dünyada az da olsa dirsek üstü ve diz üstü transplantasyon örnekleri bulunmaktadır.''
     Nakillerde doğru planlamanın önemine de değinen Bilaloğlu, ''Ekstremite nakillerinde nakledilecek uzvun iskemi süresi de hayati öneme sahiptir. Bu yüzden alıcı ve verici ameliyatlarının, mümkün olduğunca aynı hastanede veya şehirde yapılması sağlanmalıdır'' diye konuştu.
     Kompozit doku naklinin Türkiye gündemi için görece yeni, yeni olduğu için de bilimsel ve hatta sosyal gerekliliklerin de halen eksikliği olan bir konu olduğunu vurgulaşan Bilaloğlu, ''Taşların tam olarak oturmadığı bir konuda, bilgi ve yaşanmışlıklar artarak, yaşanan problemlerden ders çıkartarak ve yapılanların uzun dönem sonuçları görülerek bir yere varılabilecektir. O nedenle özellikle konunun halen tartışmalı, farklı görüşler olan yanları bilimsel platformlarda ele alınmalı, kamuoyu önünde bir reklam/tanınmışlık aracı olarak öne çıkan tartışmalara girmemeye özen gösterilmelidir'' dedi.
    
     -Yer alan önerilerden bazıları-
    
     ''Türkiye'de Nakil Sürecine Toplumun Katılımı, Nakil Karar Süreci, Nakillerin Hukuksal Değerlendirilmesi, Hekimlerin Mesleki ve Etik Sorumlulukları, Uzman Derneklerin, Meslek Odalarının ve Kamusal Sağlık Otoritesinin Rolü ve Mevcut Koşullarda Nakil Sürecine Yaklaşım'' konularının başlıklar halinde ele alındığı raporda, gelecek için kısa, orta uzun dönemde, öngörü, beklenti ve önerilere de yer verildi.
     Raporda yer alan önerilerden bazıları şöyle:
     ''Sağlık Bakanlığı mevzuat hazırlıklarını yaparak kompozit doku nakli ile ilgili yönerge ile çerçeveyi çizmiştir. Hazırlanan yönerge geniş bir spektrumu kapsaması özelliği ile kabul edilebilir görülmekle birlikte, hazırlanırken kurumsal işbirliği anlamı da taşıyan ilgili bütün uzmanlık derneklerinin, meslek örgütünün görüş ve katkılarının alınmamış olması bir eksikliktir.
     Antalya'daki üçlü, Hacettepe'deki dörtlü nakillerde yaşanan sıkıntıların endikasyon rehberinin dışına çıkıldığı için mi, yoksa rehberin dahilinde kalınmasına rağmen planlama hatasıyla mı; bu cerrahinin seyrindeki doğal komplikasyonlar nedeniyle mi olduğu tam olarak ortaya konmalıdır. Endikasyon rehberine uyulmasına rağmen, sıkıntılar yaşanmış ise endikasyon listesinin tekrar gözden geçirilmesi şarttır. Eğer endikasyon rehberinin dışına çıkılmış ise o zaman planlamayı detaylandıracak önlemlerin alınması kaçınılmazdır.
     Hem yüz, hem de kol naklinde alıcının psikolojik olarak hazırlanması uzun bir süreçtir ve bazı hastalar kişilik yapısı nedeni ile böyle ameliyatlar için uygun olmayabilirler. Uygun hasta seçimi için ülkemize has psikolojik testlerin geliştirilmesi ve adayların operasyon öncesi listeye alınmadan önce bir bekleme süresini tamamlamaları gereklidir.''
    
     Muhabir: Yıldız Aktaş
     Yayıncı: Selçuk Aval (ANKARA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
  Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
  Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
  E-Posta: info@sansursuzhaber.com