TÜBİTAK, DPÜ’de Akademisyenlerle buluştu

TÜBİTAK, DPÜ’de Akademisyenlerle buluştu
TÜBİTAK tarafından “Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısı Programı”yapıldı.

TÜBİTAK tarafından, Dumlupınar Üniversitesi'nde akademisyenlere yönelik “Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısı Programı”yapıldı. Bilgilendirme toplantısında TUBİTAK BİDEB (Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı) Yurt İçi Burslar Müdürü Prof Dr. M. Cahit Güran, UİDB (Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı) Uzman Selda Ulutaş, Uzman Fatih Esen akademisyenleri bilgilendirdi.
Rektör Yardımcısı Prof:Dr.Kaan Erarslan, “Üniversitelerin temel vasıfları arasında geriye doğru baktığımızda yüzyıllardır eğitim ve öğretim en temel vasfı gibi gözüküyor. Bunu bir bilgi aktarımı olarak da düşünebiliriz ama üniversiteler aslında bilgilerin aktarıldığı, mesleki bilgilerin verildiği bir ortam değil aslın bu bilgilerin aynı zamanda üretildiği bir yer. Bu bilgilerin hayata geçirilmesi, insanlara hizmet edecek bir formata dönüşmesi, bir ürüne dönüşmesi, endüstriyel ürün de olabilir içinde bu bilgilerin bir şekilde projelendirilmesi gerekiyor. Tabiî ki bu üç sacayağının son ayağı da bu projenin desteklenmesi, hayata geçirilmesi için bir desteğe ihtiyacı olacaktır. Aslında üniversiteler bu manada baktığımızda bilgilerin üretildiği ve projelendirildiği yerlerdir. Buradaki bilim adamları bu iki fonksiyonu icra ediyorlar. Üçüncü kısma gelince de lokal olabilir kendi öz kaynaklarıyla olabilir ulusal veya uluslararası bir proje desteğine ihtiyaç duyuluyor. İşte bu manada ülkemizin ulusal proje destekçisi, bilim adamı destekçisi rolünü üstlenmiş olan ve özellikle son on yıl içinde fevkalade güzel organizasyonlar yapan TUBİTAK burada “dedi.
Erarslan, Dumlupınar Üniversitesi’nin bilgi üreten, proje üreten çeşitli alanlarda desteğini almaya çalışan öğretim elemanları olan bir üniversite olarak nitelendirerek TÜBİTAK’ta projelerinin olduğunu sözlerine ekledi.
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ) düzenlenen ''TÜBİTAK Üniversitelerle Buluşuyor” Toplantısı'nda TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Dairesi Yurt Dışı Burslar Müdürü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, ''TÜBİTAK üniversitelerle buluşuyor'' projesi kapsamında Haziran ayı sonuna kadar Türkiye'deki bütün üniversiteleri gezerek araştırma ve geliştirme ile bilim insanlarına destekler hakkında bilgi vereceklerini bu amaçla Dumlupınar Üniversitesi’nde bulunduklarına söyledi. Güran, farkı yaratan şeyin bilgi olduğunu kaydederek, “TUBİTAK misyon olarak aslında insanımızın, Türkiye’nin bilgi yaratma kapasitesini artırmakla görevlendirilmiştir. Bu görevi yerine getirmeye çalışıyor. Bu görevi kendisi ne kadar yerine getirebilir? Sınırlı imkânlar olduğunu düşünüyorum. Bu görevi yerine getirirken en temel paydaşları üniversitelerdeki, özel sektördeki araştırmacılar, sizlersiniz. Biz sizler olmadan hiçbir şey yapamayacağımızın bilincindeyiz” şeklinde konuştu. Güran, TÜBİTAK’ın burslarından ve verilme kriterlerinden söz etti.
Prof.Dr.Mehmet Cahit Güran’ın konuşmasının ardından ARDEB Bilimsel Programlar Uzmanı Fatih Sinan Esen araştırma destek programları ve ne tür destekler verildiği konusunda bilgiler verdi.
DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Azmi Yerlikaya, “Nasıl Başardım” başlığı altında başarıyla gerçekleştirdikleri bazı TUBİTAK projelerini anlattı.
TÜBİTAK Uzmanı Selda Ulutaş ise, TÜBİTAK’ın değişik ülkelerle ikili işbirliği programlarından söz ederek, Temelde hedefimiz uluslararası düzeyde üretilen teknolojiye, bilgiye ve yeniliklere ülkemizin çıkarları doğrultusunda fayda sağlamak ve ülkemizin kendi öz kaynakları doğrultusunda bilgi havuzuna, birikime katkı sağlayabilmek, bunun dışında ülkemizin bilimsel ve teknolojik potansiyelini uluslar arası çapta görünürlülüğünün artırılması, bunlarla birlikte Türkiye’nin uluslar arası bilim teknoloji politikalarını izlemek, girdi sağlamak ve bu politikaları yönlendirmek ve bu etkinlik artırılmasıdır” şeklinde konuştu. Ulutaş, proje teklifi hazırlama konusunda da bilgiler verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com