TÜBİTAK'a bir darbe daha

TÜBİTAK'a bir darbe daha
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kriptolu telefonunun dinlenmesinde sorumluluğu bulunduğu iddiasıyla, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın el koyduğu Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu 'na (TÜBİTAK) bir darbe de Kamu İhale Kurulu’n

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK), '45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması Organizasyonu' için açtığı ihale, Serenas Uluslararası Turizm Kongre Organizasyon A.Ş. tarafından Kamu İhale Kurulu’na (KİK) şikayet edildi. Şikayette, söz konusu ihalenin, kar hariç yaklaşık maliyetin altında teklif veren Organizer Ses Efekt Rek.Tan.Org. Tic. Ve San. Ltd. Şirketi üzerinde bırakılmasının kamu ihale mevzuatına aykırı olduğu belirtildi.

DÜŞÜK TEKLİF İÇİN AÇIKLAMA İSTENDİ

Şikayeti değerlendiren KİK, 19 Şubat 2014 tarihli kararında, işin kar hariç yaklaşık maliyetinin 674.703 TL olduğunu, ihalenin bu rakamın altında (656.154 TL) teklif veren Organizer fiması üzerinde bırakılmasının mevzuata aykırı olduğuna karar verdi.

KİK kararının sonuç bölümünde özetle şöyle denildi: “Mevzuata aykırılıkları belirtilen işlemlerin düzeltici işlemle giderilebilecek nitelikte işlemler olduğu tespit edildiğinden, teklif bedeli kâr hariç yaklaşık maliyetin altında kalan Organizer Ses Efekt Rek. Tan. Org. Tic. ve San. Ltd. Şti'nden idarece aşırı düşük teklif açıklaması istenmesi ve bu aşamadan sonraki ihale işlemlerinin mevzuata uygun olarak yeniden gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Açıklanan nedenlerle 4734 sayılı Kanun'un 65'inci maddesi uyarınca bu kararın tebliğ edildiği veya tebliğ edilmiş sayıldığı tarihi izleyen 60 gün içerisinde Ankara İdare Mahkemeleri'nde dava yolu açık olmak üzere, anılan Kanun'un 54'üncü maddesinin onuncu fıkrasının (b) bendi gereğince düzeltici işlem belirlenmesine oybirliği ile karar verildi.”

ORGANİZER'İN AKP ORGANİZASYONU

Organizer firması, 2007 yılında AKP’nin Erzurum’da yaptığı toplu açılış töreni nedeniyle kamuoyunun gündemine gelmişti. Açılışta, Işın Karaca’nın seslendirdiği, 'İşte Yeni Türkiye' adlı marş izinsiz olarak kullanılmıştı. Konuyla ilgili olarak Karaca ve şarkının telif hakkını elinde bulunduran Ercan Saatçi AKP’ye ihtar çekmiş, AKP ise organizasyonun Erzurum Valiği tarafından yapıldığını bildirmişti. Valililik de şarkının çalınmasından organizasyon şirketinin sorumlu olduğunu bildirmişti.

Organizer firmasını sahibi Sermurat Küçükgül’ün konuyla ilgili olarak 16 Mayıs 2007 tarihli Radikal Gazetesi’ndeki açıklaması şöyleydi: “Her zaman çalınacak bir şey değil. Parçayı, Türkiye konulu olduğu için çaldık. Bize 15 kadar CD geldi. Arkadaşlarımız bunu çalmışlar. O anda olan bir şey olduğu için izin alınmamış olabilir." (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com