Tuğgeneral Çitil'in yargılanması

Tuğgeneral Çitilin yargılanması
Derik Jandarma Komutanı olarak görev yaptığı 1993-1994 yıllarında 13 kişinin öldürülmesiyle ilgili hakkında dava açılan Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil'in yargılanmasına devam edildi

 ÇORUM (AA) - Derik Jandarma Komutanı olarak görev yaptığı 1993-1994 yıllarında 13 kişinin öldürülmesiyle ilgili hakkında dava açılan Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil'in yargılanmasına devam edildi.

Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, sanık Çitil ile taraf avukatları hazır bulundu. HDP Muş Milletvekili Demir Çelik ile İnsan Hakları Derneği Çorum Temsilciliği üyeleri de duruşmayı izleyenler arasında yer aldı. 

Mahkeme Başkanı Süreyya Saygın, duruşmada önce cumhuriyet savcısının mütalaasını sunmasını istedi. Cumhuriyet savcısı, "sanığın üzerine atılı suçları işlediğine ilişkin soyut beyanlar haricinde mahkumiyete yeter kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği" görüşüne yer vererek, sanık Çitil'in tüm suçlamalardan beraatını talep etti. 

Mütalaanın ardından söz alan müşteki avukatı Abdulkadir Yıldız, cumhuriyet savcısının mütalaasına katılmadıklarını belirterek, "Mütalaaya karşı beyanlarımızı sunmak için en az bir ay süre talep ediyoruz" dedi. 

Daha sonra sanık Çitil ile avukat Yurdakan Yıldız söz aldı. 

Sanık Çitil, cumhuriyet savcısının mütalaasına katıldığını ifade ederek, "Savcının kanaatine katılıyorum. Davanın tüm bilgi ve delilleri toplandı. Mümkünse hemen beraatımı istiyorum" diye konuştu.

Avukat Yıldız da mütalaaya karşı son savunmalarını hazırlamak için kısa bir süre istediklerini dile getirdi. 

Görüşlerin alınmasının ardından mahkeme heyeti, müşteki ve sanık avukatının mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamaları için duruşmayı erteledi. 

Duruşmanın ardından HDP Muş Milletvekili Demir Çelik ile müşteki avukatları adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Milletvekili Demir Çelik, Çorum Adliyesi'nde görülen davada bir skandala imza atıldığını savunarak, şunları kaydetti:

"Çorum'da bir skandala daha imza atan adalet anlayışı ve zihniyetiyle karşılaştık. Çorum Adliyesi'nin kör karanlık raflarında ve sayfalarında tutulmaya mahkum edilen bir dava için buradayız. 1993 yılının Derik Jandarma Komutanı iken 10'un üzerinde faili belli olmayan katliama tabi tutulan insanların ölümünden sorumlu sanık Musa Çitil, yargılanıp hukuk ve adalet karşısına çıkarılması ve yüzleşmeyle tarihin aklanmasına tabi tutulması gerekirken, bugün savcılık tarafından verilen mütalaa ile bir kez daha bir skandala imza atılmıştır."

Çelik, insan hakları savunucuları olarak hukuk ve adalet arayışı içerisinde olduklarını belirterek, "Bunun arkasını bırakmayacağız. Yüksek mahkemeden Anayasa Mahkemesi'ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar tüm haklarımızı kullanarak, buradaki skandalı, hukuk dışılığı mahkum edecek, en azından kaybettiğimiz insanların vicdanlarını sızlatmayacak bir karara imza atılması çabası içerisinde olacağız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com