TÜGİK'ten Erdoğan'a 4'lü Cevap

TÜGİK'ten Erdoğan'a 4'lü Cevap
Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TOBB'a söylediği, ''Her biriniz bir işçi alsa 1 milyon 300 bin işçi eder'' önerisine karşılık, TÜGİK üyelerinin ilave istihdamla 26 bin kişiyi

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TOBB'a söylediği, ''Her biriniz bir işçi alsa 1 milyon 300 bin işçi eder'' önerisine karşılık, TÜGİK üyelerinin ilave istihdamla 26 bin kişiyi daha işe alacaklarını açıkladı. Böylece her TÜGİK üyesi 1 işçi yerine 4 işçiye istihdam ortamı sağlayacak.
Erkan Güral, Ankara Hilton Otelde düzenlediği basın toplantısında, ''TÜGİK İstihdamı Artırma Projesi'' ve bu proje çerçevesinde sağlacakları ilave istihdam imkanlarına ilişkin bilgi verdi. TÜGİK'in 3 Eylül 2004 tarihinde kurulduğunu belirten Güral, konfederasyonun çatısı altında 7 federasyon ve bu federasyonlara bağlı 68 Genç İş Adamı Derneği'nin (GİAD) yer aldığını, Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneğinin de üyeleri olduğunu anlattı.
Güral;''GİAD'larımıza bağlı 6 bin 600 üyemizle, 65 milyar doları aşan konsolide ciromuzla sağladığımız 250 bin kişilik istihdamla TÜGİK ailesi gerçek anlamda bir ekonomik güçtür'' dedi.
TÜGİK olarak toplumsal sorumluluk çerçevesinde ''TÜGİK İstihdamı Artırma Projesi''ni hayata geçirmek için çalışma yaptıklarını belirten Güral, ''İstihdamın tarımdan sanayi ve hizmet sektörüne kayması sürecini hızlı bir şekilde yaşayan Türkiye maruz kaldığı ekonomik krizlerin de etkisiyle zaman zaman işsizliğin yol açtığı tehditlere açık hale gelebilmektedir. Bizler Türkiye'nin istihdam ve işsizlik sorununu çözmeden, ekonomi ve demokrasi alanlarındaki hedeflerine doğru yürüyüşünü sürdüremeyeceğine inanıyoruz'' diye konuştu.
''ÖZEL SEKTÖR DE İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM BULMALI''
Güral, ''Türkiye'de işsizlik çözülemez, hep böyle devam eder'' ve ''İşsizliği çözmek, istihdam yaratmak devletin işidir'' düşüncesine katılmadıklarını, Türkiye'nin istihdam verilerinin, istihdam rakamlarının bunun tam tersini söylediğini anlatarak, şöyle konuştu:
''2009 yılı sonu itibariyle kamuda istihdam edilenlerin toplam istihdam içindeki payı sadece yüzde 14'tür. Halen Türkiye'deki toplam istihdamın yani 22 milyon civarındaki toplam çalışanın yaklaşık 3 milyonu kamu kurumlarında, belediyelerde ve diğer kamu teşebbüslerinde çalışmaktadır.
Geri kalan yüzde 86'lık kısım, yani 19 milyon kişinin istihdamını ise özel sektör ve kendi adına çalışanlar gerçekleştirmektedir. Bu rakamlar genel ekonomi içinde özel sektörün, girişimcinin ve yatırımın temel aktör olduğunu göstermesi bakımından son derece anlamlıdır.Dolayısıyla ekonomik sorunlardan öncelikle ve en üst düzeyde etkilenen özel sektör bunların çözümünde de öncelikle ve en üst düzeyde inisiyatif ve sorumluluk almak durumundadır.''
'YIL SONUNA KADAR 26 BİN İLAVE İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ'
''TÜGİK İstihdamı Artırma Projesi'' çerçevesinde federasyon başkanları, işadamı dernekleri başkan ve yöneticileri ve üyeleriyle birlikte bir çalışma, projeksiyon gerçekleştirdiklerini kaydeden Güral, bu yıl sonuna yani 31 Aralık 2010 tarihine kadar TÜGİK üyelerinin mevcut istihdamlarına ilave olarak, ''kaç kişiyi daha, şartlarını zorlayarak istihdam edebileceklerini'' araştırdıklarını anlattı.
Söz konusu istihdam rakamını ekonomideki olumlu gelişmelere paralel olarak daha yükseğe çıkarmayı amaçladıklarını dile getiren Güral, ''TÜGİK İstihdamı Artırma Projesi her türlü siyasi mülahazanın üzerinde bir projedir. Bizler politikacı değiliz. İş adamıyız, girişimciyiz. Girişimciler olarak Türkiye ekonomisinin en önemli unsurlarıyız. Bu yüzden üretmekten, çalışmaktan ve istihdamı artırmaktan kaçma lüksüne sahip değiliz. TÜGİK üyeleri olarak istihdamın artırılması adına elimizden geleni fazlasıyla yapmaya hazırız'' diye konuştu.
'HER ÜYE 4 İLAVE İŞÇİ ALACAK'
Güral, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin ''Bir iş adamı örgütünden artı 1 ilave istihdama bile 'hayır' yanıtı gelirken, siz ise 'ortalama her üyeye artı 4 ilave istihdam' diyorsunuz'' sözleri üzerine Güral, 6 bin 600 üyeleri bulunduğunu anımsatarak, şunları söyledi:
''Bire 4 gibi bir rakam bir yarış çerçevesinde çıkardığımız bir sonuç değil.
Hepimiz iş adamıyız, hepimiz ülkemiz için çalışıyoruz. Konu ülkemiz olduğunda farklı bakış açılarına sahip olmamız söz konusu değil. Hepimizin tek amacı var. Bir kişiye daha fazla istihdam sağlayabilmek.''
''Başbakanın önerisinin bu projenizde, çalışmalarınızda etkisi var mı?'' şeklindeki soruyu ise Güral, ''Var. 'Hayır' demek samimi bir cevap olmaz. Hepimizin ortak amacı ülkemize hizmet. Olaya bakış açımız bu olduğu için işsizlik sorununun ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Çalışmalarımızı bu çerçevede yapıyoruz. Birbirimizin iyi örneklerini almaya çalışıyoruz'' yanıtını verdi. Güral, moralleri, motivasyonları yerinde olduğu sürece bu rakamların zor rakamlar olmadığını, hedeflenen rakamların ötesine gidebileceklerini kaydetti
KÜGİAD Başkanı Volkan Turgut:'NEDEN OLMASIN'
KÜGİAD Başkanı Volkan Turgut, TUGİK Başkanı Erkan Güral'ı deskleyerek;'Neden olmasın hepimiz ülkemizin geleceği için çalışyoruz'dedi.
KÜGİAD Başkanı Turgut, TÜGİK tarafından yeni geliştirilen istihdamı artırma projesinde, neden olmasın bakışı ve iyimserliğinin bulunduğunu belirterek:”TÜGİK üyesi genç işadamları bu yıl sonuna kadar 26.000 kişiyi daha ilave istihdamla işe alacaklarını belirttiğini hatırlatak, Güral'a destek vereceklerini vurguladı.
Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Genel Başkanı Erkan Güral önderliğindeki heyet geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TBMM Dış İşleri Komisyonu Başkanı H.Murat Mercan'a ziyaretlerde bulundu. TÜGİK'in yeni geliştirdiği “İstihdamı Artırma Projesi” hakkında bilgiler sunan heyet, bir gün sonra kahvaltılı basın toplantısında buluşarak yeni projeyi kamuoyuna tanıttı. Yapılan ziyaretlere TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, TÜGİK YİK Başkanı Hazim Sesli, TÜGİK Başkan Vekilleri Erdal Şahbaz, M.Zeki Peker ve Kenan Doğan, TÜGİK Saymanı Göksel Özçınar, ESGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Eda Gölpek ve ANTGİAD Üyesi Arzu Beyazıt ve TÜGİK Koordinatörü Hamdi Gürler katıldılar. TÜGİK'in yeni geliştirdiği projeye destek isteyen heyet, ziyaretler sonrası Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e teşekkür plaketi sundu. Ziyaretten sonra yeni geliştirilen projeyi kahvaltılı basın toplantısında kamuoyuna TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral tanıttı. Ankara Hilton Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısına ise TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, TÜGİK Başkan Vekili Tarkan Kulak, TÜGİK Genel Sekreteri Efkan Ceylan, TÜGİK Saymanı Göksel Özçınar,TÜGİK Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Değer,TÜGİK YİK Üyesi Aykut Özbuğday, ANGİAD Genel Sekreteri Bengü Büyükdağlıoğlu, bazı TÜGİK Üyeleri ve EGAFED Genel Sekreteri H.Mithat Delen katıldı.
'GELİŞTİRDİĞİMİZ PROJEMİZ TİTİZLİKLE HAZIRLANDI'
TÜGİK'in yeni geliştirdiği “istihdamı arttırma projesi” hakkında Kütahya kamuoyunu aydınlatan Kütahya Genç İşadamları ve Yöneticileri Derneği Başkanı A.Volkan Turgut ise geliştirilen projenin TÜGİK'in bilinci ve toplumsal sorumluluğu çerçevesinde gerçekleştirildiğini söyledi. Projenin TÜGİK üyeleri arasında yapılan istişarelerle geliştirildiğini hatırlatan Turgut:”İşsizlik bütün sorunları besleyen ve büyüten ve aynı zamanda çözümü ile bütün sorunları ortadan kaldıracak tek anahtardır.
TÜGİK bünyesindeki Genç İşadamları, Türkiye'nin istihdam ve işsizlik sorununu çözmeden, ekonomi ve demokrasi alanlarındaki hedeflerine doğru yürüyüşünü sürdüremeyeceğine inanmaktadır. Genç İşadamları bu soruna kayıtsız kalmamıştır ve bu noktada sadece nimetin peşinde olmamayı tercih etmiştir. İşsizlik sorununa kötümser bakmıyoruz. Neden olmasın bakışı ve iyimserliği ile ülkemizin işsizliğini çözmek istiyoruz. Genel Başkanımız Sayın Erkan Güral'ın bize verdiği bilgilere göre TÜGİK üyesi genç işadamları bu yıl sonuna kadar 26.000 kişiyi daha ilave istihdamla işe alacaklarını belirtmişlerdir.Genç İşadamlarının belirttiği 26 bin rakamı bugün orta ölçekli bir ilçenin nüfusu kadardır.”dedi. KÜGİAD Başkanı A.Volkan Turgut son olarak, TÜGİK bünyesindeki işadamlarının istihdamın artırılması adına gerekeni fazlasıyla yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com