Tüketici hakem heyetlerinde hizmetlerin aksadığı iddiası

Tüketici hakem heyetlerinde hizmetlerin aksadığı iddiası
TÜDER Genel Başkanı Ağaoğlu:

KASTAMONU (AA) - Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketici hakem heyetlerine başvuran tüketicilerin dosya yoğunluğu nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını savundu.

Ağaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüketici derneğine üye olmayan tüketicilerin uğradıkları haksızlık karşısında ne yapacağını ve kime başvuracağını bilemediğini söyledi.

Söz konusu nedenlerden dolayı çoğu kez tüketicilerin hak kaybına uğradığını ileri süren Ağaoğlu, "Ayıplı ürün veya hizmetle karşılaşan tüketicilerin birçoğu haklarını bilmediğinden boynunu büküp, kaderine razı geliyor. Örneğin, aldığı cep telefonu ilk 30 gün zarfında arızalanan veya tamirde 20 iş gününden fazla bekletilen tüketici, bedel iadesi talep hakkı olduğunu bilemiyor, satıcının tamir edip verdiği cihazı kabul ediyor" diye konuştu.

Ağaoğlu, mayısta yürürlüğe girecek yeni tüketici kanununun, tüketici barışını sağlayamayacağını öne sürerek, Yargıtayın örnek kararlarına göre, bankalarla sıkıntı yaşamış, ihtilafa düşmüş, hesap işletim ücreti, dosya masrafı, kredi kartı aidatı yapılandırma ücreti gibi bedelleri ödeyen tüketicilerin geçmişe dönük 10 yıl hak arayabilmesi nedeniyle hakem heyetlerini işgal etmeyi sürdüreceklerini vurguladı.

"Bu da tüketici hakem heyetlerinin dosya yoğunluğu altında sıkıntılarının sürmesine sebep olacaktır" diyen Ağaoğlu, "Bu durumda, tüketici hakem heyetleri, uzunca süre ayıplı mal ya da hizmetle ilgili tüketici şikayetlerine yeterince eğilme ve süratli karar verme imkanı bulamayacak. Tüketici hakem heyetleri, yasaya göre 3 ayda karar vermesi gerektiği halde dosya yoğunluğundan ötürü bu süre zarfında sonuca varamamakta" ifadesini kullandı.

- "Tüketici hakem heyetlerinin çalışmaları, tıkanma noktasına geldi"

 

Ağaoğlu, tüketici hakem heyetlerinin, bankalarla tüketicilerin çekişmeleri sonucunda yüz binlerce dosya yüküyle karşı karşıya kaldığına işaret etti.

Yasal olarak azami 3 ayda başvuruları sonuçlandırması gereken birçok tüketici hakem heyetinin, dosyaları karara bağlayamadığını ileri süren Ağaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bazı tüketici mahkemeleri ise ilk duruşma günü olarak bir yıl sonrasına tarih verebiliyor. Dosya fazlalığından bunalan bir kısım tüketici hakem heyeti raportörü, ayıplı mal veya hizmet şikayetinde bulunmak isteyen tüketicileri başvurudan caydırma gayreti içine giriyor. Bankalar, çoğu zaman tüketici hakem heyetlerinin bildirdiği şikayetler için heyete cevap dahi göndermemektedir. Pek çok Avrupa Birliği (AB) ülkesinde örnek olarak izlenen tüketici hakem heyetlerinin çalışmaları, ne yazık ki bankalarla tüketicilerin çekişmeleri yüzünden tıkanma noktasına geldi."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com