Tüketici lehine örnek karar

Tüketici lehine örnek karar
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı, kamu kurumunda şoför olarak çalışan 48 yaşındaki Süleyman Kasım'ın elektrik faturasına 2010'dan itibaren kayıp-kaçak bedeli olarak yansıtılan 438 lira 19 kuruşun tüketiciye geri ödenmesine karar verdi.
Evli ve 2 çocuk babası Süleyman Kasım, evine gelen elektrik faturalarına 2010'dan itibaren yansıtılan toplam 438 lira 19 kuruş kayıp-kaçak bedelinin haksız yere alındığı gerekçesiyle geçen 30 Mart'ta Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na başvurdu. 

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!
 
Heyet, "Kayıp kaçak bedelinin faturalara yansıtılması hususunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun kararı bulunmakta ise de kayıp ve kaçağın sorumlusu, kayıpta kusuru bulunmayan ve Türk Ceza Kanunu uyarınca 'kaçak elektrik kullanımı' şeklinde bir suç da işlemeyen dürüst aboneler olmamalıdır. Üstelik kanuni bir düzenleme olmaksızın ikincil nitelikteki mevzuatla tüketiciden tüketmediği elektriğin bedeli istenemez. Yapılan bir hizmet karşılığı olmayan kayıp-kaçak adı altında bir bedelin dürüst tüketiciye yansıtılması mümkün değildir" görüşüyle paranın tüketiciyi geri ödenmesine karar verdi.
 
CEZAYI MASUM İNSANLAR ÇEKİYOR
 
Süleyman Kasım, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'nın kararı ile elektrik dağıtım şirketine başvurup, ödediği kayıp-kaçak bedelini tahsil edeceğini söyledi. Kaçak elektrik kullanananların sorumluluğunun dürüst tüketicilere yüklenmemesi gerektiğini belirten Süleyman Kasım, "Kaçak elektrik kullananların cezasını masum insanlar çekiyor. Burada yanlış bir uygulama var. Ben bu uygulamaya karşıyım. Annemin ak sütü kadar helal olan parayı ne olursa olsun alacağım. Bu uygulamaya diğer vatandaşların da duyarsız kalmamasını ve tepki göstermesini istiyorum" dedi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com