Tüketiciyi Böyle Kandırıyorlar!

Tüketiciyi Böyle Kandırıyorlar!
Mevcut abonelerini kaybetmek istemeyen Digitürk, müşterilerin aboneliklerini iptal etmemesi için her yolu deniyor...

Şike operasyonu ile birlikte zor günler geçiren Türk Futboluyla birlikte yayıncı kuruluş da ciddi bir kriz yaşıyor. Mevcut müşterilerini kaybetmek istemeyen kuruluş, müşterilerin aboneliklerinin iptalini istemesi durumunda süreci yavaşlatmaya yönelik uygulamalar yapıyor.

Liglerin erteleniş kararı ile birlikte Digitürk üyeliğinden ayrılmak isteyen vatandaşların sayısı epey fazlaydı. Geçen ay çıkan haberlere göre Digitürk, o dönem yaşanan krizi müşterilerine bedava erotik paket vermeyi teklif ederek aşmaya çalıştı. Ne kadar başarılı oldu bilinmez.

GÜVENLİK BAHANESİ
Esas sorun ise başka. Daha önce bir telefonla yapılan abonelik iptali artık faks çekerek ve bir takım prosedürler yerine getirilerek yapılabiliyor. İşin ilginç yanı yetkililerin bu uygulamayı güvenlik için yaptıklarını öne sürmeleri. İlginçliğin sebebi ise satın alma işlemlerinde güvenli olduğu iddia edilen yolların kullanılmaması. Tipik bir 'bu ne perhiz bu ne lahana turşusu' vakası.

SATIN ALMA BİR DAKİKA İPTAL GÜNLER SÜRÜYOR

Malumunuz şimdilerde kuruluşlar bir telefonla hizmet satabiliyor, taahhüt alabiliyor ve işlem yapabiliyorlar. Digitürk'te de bu uygulamaların hepsi mevcut. Örneğin yeni döneme ilişkin aranan müşteriye yeni kampanya ve fiyat bilgisi verildikten sonra müşterinin onayı isteniyor. Eğer müşteri onay verirse bir tık hareketle hizmet satılıyor ve müşteriye faturası gönderiliyor. Burada bir para işlemi söz konusu. Ortada bir satın alma var ve esas güvenliğin burada olması gerekir. O halde, telefonda satın alma, üyelik başlatma, uzatma gibi tüm güvenlik gerektiren işlemler gerçekleştirilebiliyorsa iptal sürecinin farklı işlemesinin sebebi nedir?

İŞİ YOKUŞA SÜRÜYORLAR

Sebebi basit. İşlemin bir farklılığı olmamasına rağmen faksa yönlendirilmesi, bazı belge ve bilgilerin istenmesi iptal sürecini yavaşlatmak ve bu süreçte müşteriyi ikna ederek kararından vazgeçirmek amacını taşıyor.

Mesela iletişim bilgisi isteniyor göndereceğiniz faksta. Oysa bu bilgilerin tamamı kuruluşun kendisinde mevcut. Kimlik fotokopisi isteniyor. Oysa insanlar kimlik fotokopisi ile abonelik başlatmamışlar. Abonelik numarası isteniyor. Oysa her ay evinize gelen faturada yazan ve Digitürk'ün kendi gönderdiği bir belge o da.

Velhasıl işi yokuşa sürmekten başka bir şey değil bu uygulama. Hizmeti satarken her şey o kadar kolayken hizmetten vazgeçmenin bedeli günler hatta haftalar sürebilir. Peki bu konuda tüketici hakları ne der? Hiç mi bir yasa, bir dernek ya da bir kuruluş korumaz vatandaşı?

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURUN

Mevcut yasal düzenlemelerde tüketici haklarını koruyan bir hakem heyeti var. Her ilçenin kaymakamlığından olmak kaydı ile bu birimlerden bilgi alımı sağlanabilir. Tüketici Hakları bu konuda nasıl bir bilgi verir derseniz eğer ilk önerecekleri yol iadeli taahhütlü posta ile başvuru olacaktır.

Bu yöntemin amacı ise faksın ulaşıp ulaşmaması ile ilgili bahanelerden kurtulmak. Çünkü tüketici hakları birimine gelen şikayetlerden en çok görüleni kuruluşun 'kağıt bitti' bahanesi. Yani siz faksı göndermiş olsanız bile kuruluş faksın eline geçmediğini iddia edebiliyor.

Bu sebeple istenen belge ve bilgileri faks yerine iadeli taahhütlü posta ile gönderip bir nüshasını da kendiniz almak kaydı ile yapmış olduğunuz başvurunun sonucunu beklemeden sorumluluktan kurtulabilirsiniz. Tabi bu durumda fatura kesim tarihinizi baz almanız önemli bir ayrıntı olacaktır

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com