Tüketiciyi gelecek kaygısı sardı!

Tüketiciyi gelecek kaygısı sardı!
Tüketici Güven Endeksi 2013 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 3.3 oranında azalarak, 75 değerine geriledi

Tüketici Güven Endeksi verileri Türk Halkı’nın geleceğe yönelik umutsuzluğunu gözler önüne serdi. Maddi durumunun gelecekte düzeleceğine inananların sayısı ciddi oranda azaldı. Tasarruf etmenin artık hayal olduğunu düşünen Türk Halkı’nı geleceğe yönelik ekonomik bir karamsarlık sarmış durumda.

Tüketici Güven Endeksi 2013 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 3.3 oranında azalarak, 75 değerine geriledi. Endeks Kasım ayında 77.5 düzeyinde belirlenmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile hazırladığı, Tüketici Güven Endeksi verilerini açıkladı.

Aylık Tüketici Eğilim Anketi ile tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülmekte ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ve tasarruflarına ilişkin eğilimleri saptandı.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabiliyor. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor. Buna göre 2013 yılı Aralık ayında Tüketici Güven Endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.3 oranında azaldı. Kasım ayında 77.5 olan endeks Aralık ayında 75 değerine düştü.

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ YÜZDE 5 AZALDI

Kasım ayında 107.3 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 5 oranında azalarak, Aralık ayında 101.9 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ YÜZDE 4.8 AZALDI

Kasım ayında 85.9 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 4.8 oranında azalarak, Aralık ayında 81.8 değerine düştü. Bu düşüş, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ YÜZDE 0.5 AZALDI

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0.5 oranında azaldı. Kasım ayında 92.9 olan endeks değeri Aralık ayında 92.4 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

TASARRUF ETME İHTİMALİ YÜZDE 0.3 AZALDI

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 0.3 oranında azaldı. Kasım ayında 23.9 olan endeks, Aralık ayında 23.8 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com