Tüm dünyanın gözü Amerika'da

Tüm dünyanın gözü Amerika'da
Merkez Bankası'nın dün gece yarısı faiz arttırımdan sonra bu gecede gözler Amerika'ya çevrildi.

Doların pazartesi günü 2.39 seviyelerini test etmesinin ardından Merkez Bankası, salı akşamı için ara toplantı kararı aldığını duyurmuştu. Salı günü saatler tam gece yarısını gösterdiğinde Merkez Bankası'ndan sert bir faiz artırımı gelmiş ve dolar çakılmıştı. Karar öncesi 2.26 lira seviyelerinde olan dolar 2.17'nin altına gerilemişti.

Ben Bernake'nin başkanlığında son kez toplanacak olan ABD Merkez Bankası (FED), beklentiler dahilinde tahvil alımlarını daha da azaltacak mı? Toplantıdan çıkacak olan kararlar doları, Türk Lirası'nı ve altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Merkez Bankası'nın kararı sonrasında TL üzerindeki baskı bir miktar hafiflemiş ve dolar 2.17 seviyelerine kadar geri çekilmişti. Bu sabah ise güne 2.18 liradan başlayan dolar, gün içinde yeniden 2.3160'a çıktı.

Merkez'in yaptığı faiz artışı sonrası gerileyen doların yönünü bu akşam açıklanacak FED kararı belirleyecek. Akşam FED'den tahvil azaltım kararının gelmesinin sürpriz olmayacağını belirten Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, buna karşılık azaltımın ertelemesinin sürpriz olacağını ifade etti. Piyasalarda da varlık azaltımı olacağının düşünüldüğünü belirten Uskuay, "Ben FED'in tahvil alım programını azaltmayacağını düşünüyorum" dedi.

İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır ise ekonomik verilerin zayıf olması sebebiyle FED'in endişelenme ihtimali olduğunu ifade etti. Önümüzde 2 senaryonun bulunduğunu ifade eden Candır, "FED tahvil alımlarını azaltmaz ise bu karar dolar/ TL 'nin gevşemesine destek verebilir, Merkez'in kararına artı katabilir" dedi.
FED'in azaltım kararı almasının ise bankanın 'kararlı' olduğunun göstergesi olarak yorumlanacağını kaydeden Candır, "Bu durumda da Türkiye'nin kırılganlığı artabilir" dedi. Merkez'in azaltım kararı alması durumunda doları 2.28 seviyelerinde hatta 2.30'u test ederken görebileceğimizi de ekledi.

Uzmanlar, altında 1.240 seviyesinin önemli olduğunu, altının 1.240'ın üzerinde kaldığı sürece aşağı yönlü bir hareketin oluşmayacağını, akşam azaltım kararı gelmesi halinde altın fiyatlarında da düşüş yaşanabileceğini söylüyor.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com