Tüm kurumlar alarm verdi!

Tüm kurumlar alarm verdi!
Kızılay Başkanı Van'daki depremle ilgili ilk kez konuştu. Başkan korkuttu...

Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar, yaşanan depremle ilgili olarak "İnşallah az hasarla atlatılır ama korkarım ki biraz fazla çıkacak" dedi

Özellikle Van'ın içi ve Erciş'te biraz fazla hasar olduğuna dair haberler aldıklarını açıklayan Akar, "Biz Kızılay olarak ilk operasyonu başlattık. Elazığ, Muş ve Erzurum'daki merkezlerimiziden yönetiyoruz" dedi.

Öte yandan Kızılay'dan yapılan yazılı açıklamada ise Ankara'daki Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi'nde bir kriz masası oluşturulduğu bildirildi.

Erzurum, Muş ve Elazığ Yerel Afet Müdahale ve lojistik merkezlerinden çok sayıda çadır, battaniye ve gıda malzemesinin bölgeye doğru yola çıkarıldığı ifade edilen açıklamada, Türk Kızılayı ekiplerinin de bölgede durum ve ihtiyaç tespit çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

Kızılay'ın ardından AKUT ekibi, İHH ve Kimse Yok mu Derneği de bölgeye hareket etti.

AKUT BÖLGEYE İNTİKAL ETTİ

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ekiplerinin, deprem bölgesine ulaşmaya başladığı bildirildi.

AKUT'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, derneğin Bingöl, Erzurum, Trabzon ve Giresun ekipleri deprem bölgesine ulaşmaya başladı. Ankara ve Kocaeli ekipleri de Van'a gitmek üzere yola çıktı.

İHH YAKIN İLLERDEKİ EKİPLERİYLE BÖLGEDE

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ekipleri de, bölgeye hareket etti.

İHH'dan yapılan açıklamaya göre, Van'da depremin meydana gelmesiyle İHH ekiplerinin deprem bölgesine hareket ettiğini belirterek, İHH'nın yakın illerdeki ekipleri de yardım çalışmalarına katılmak için Van'a gitti.

Bölgeye ayrıca bir yardım tırı ve günlük 10 bin kişiye sıcak yemek imkanı sağlayan gezici aşevi gönderildi.

Bölgeye gönderilen ekipler, fizibilite çalışmaları da yaparak ihtiyaçları belirleyecek.

KİMSE YOK MU DERNEĞİ ACİL OPERASYON EKİBİ GÖNDERDİ

Kimse Yok Mu Derneği ise, deprem bölgesine acil operasyon ekibi gönderdi.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, deprem bölgesine acil operasyon ekibi gönderildiği, Erzurum ve Ankara şubelerinden de bölgeye çadır, su, battaniye ve gıda yollandığı kaydedildi.

Kızılay’ın Erzurum, Muş ve Elazığ Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezlerinden çok sayıda malzeme gönderildiği bildirilen açıklama şöyle:

"Yerel lojistik merkezlerinden çok sayıda çadır, battaniye ve gıda malzemesi bölgeye doğru yola çıkarıldı. Türk Kızılayı’nın ekipleri bölgede durum ve ihtiyaç tespit çalışmalarına devam ediyor. Bölgedeki kan merkezleri de yaralılar için gerekli kanı ulaştırmak için çalışmalarına başladı.

İlk olarak Erçiş’te büyük hasar olduğu 25 apartmanın ve bir öğrenci yurdunun çöktüğü tespit edildi. Kızılay’ın yerel ekipleri çöken öğrenci yurdundan yaralıları çok sayıda yaralı çıkardı. Bölgede arama kurtarma ekipleri, iş makinaları ve içme suyu ihtiyacı bulunuyor. Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı da bölgeye doğru yola çıktı." denildi.

İLK YARDIMLAR BÖLGEYE ULAŞTI

Öte yandan; Türk Kızılayının gönderdiği yardım malzemelerinin deprem bölgesine ulaşmaya başladığı bildirildi.

Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, depremin ardından acil olarak harekete geçen Türk Kızılayı, Ankara, Elazığ, Erzurum, Muş, Adana, Diyarbakır, Ağrı ve Manisa bölge afet müdahale ve lojistik merkezlerinden çok sayıda uzman personel ve afet malzemesi bölgeye doğru yola çıktı.

İlk planda sevk edilen bin 163 çadır, 4 bin 250 battaniye, 100 katalitik soba, bin 40 gıda kolisi ve 500 kumanya bölgeye ulaşmaya başladı. Bölgeye 2 mobil fırın gönderilirken, Türk Kızılayının Van'daki aşevi de afetzedeler için yemek çıkaracak.

Erciş'e ulaşan ilk 50 çadırın kurulumuna da başlandı. Bölgedeki Türk Kızılayı kan merkezlerinden de yaralılar için gerekli kan ürünleri bölgedeki hastanelere ulaştırılıyor. İhtiyaç duyulacak ek malzemenin bölgeye ulaştırılması için de tüm hazırlıklar tamamlandı.

KOCAELİ'NDEN 22 KİŞİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı İdare Şube Müdürü Kadir Köktürk, Kocaeli'den 22 kişilik arama kurtarma ekibinin Van'a gönderildiğini bildirdi.

Kadir Köktürk, yaptığı açıklamada, Van'da meydana gelen depremin ardından depremzedelere yardım amacıyla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüyle hızlı bir şekilde hazırlık yaptıklarını söyledi.

İtfaiye eri, sivil savunma elemanı ve sivil toplum örgütlerinin arama kurtarma ekiplerinden toplam 22 kişilik ekip oluşturup bölgeye gönderdiklerini bildiren Köktürk, depremin acılarını bilen bir kentte yaşadıkları için çok hassas davrandıklarını kaydetti.

KONYA'DAN 24 KİŞİ

Konya'dan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından deprem dolayısıyla Van'a Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve sağlık personelinden olan 24 kişilik ekip ile 2'si UMKE aracı olmak üzere ambulanslardan oluşan 5 araç gönderildi.

İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'da meydan gelen depremin ardından depremzedelere yardım amacıyla ilk etapta 2'si UMKE aracı olmak üzere ambulanslardan oluşan 5 aracın, 24 kişilik UMKE ve sağlık personelinin bölgeye sevk edildiğini bildirdi.

Küçükkendirci, ayrıca ortopedi, beyin cerrahisi, dahiliye ve anestezi uzmanlarından oluşan 15 doktorun Ankara'ya hareket ettiğini, gece veya yarın sabah uçakla bölgeye sevk edileceğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com