Tümtürk'ten Vali Kocatepe'ye ziyaret

Tümtürk'ten Vali Kocatepe'ye ziyaret
Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ) düzenlenen konferansa katılmak üzere Kütahya'ya gelen Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı ve Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyare

Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ) düzenlenen konferansa katılmak üzere Kütahya'ya gelen Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı ve Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret etti.
Seyit Tümtürk, ''Çin, Birleşmiş Milletler tarafından sığınma hakkı verildiği halde zulüm ve katliamdan kaçan kardeşlerimizin iadesini istiyor. Bu bir insanlık ayıbıdır'' dedi.
Tümtürk, burada yaptığı konuşmada, ''Doğu Türkistan'ın Kaşgarlı Mahmud, Yusuf Has Hacib'in ve atalarının birlikte yaşadığı coğrafya olduğunu'' söyledi.
Bu coğrafyada 1933 ve 1944'te bağımsız iki devlet kurulduğunu, ancak 1949'da Mao Zedung ve arkadaşlarının Çin'de ihtilal yaptığını anımsatan Tümtürk, şöyle devam etti:
''Yıl 2009, Doğu Türkistan'da 60 yıllık bir işgal ve sistematik bir asimilasyon söz konusudur. Bunun sonucunda 5 Temmuz'da Doğu Türkistan'da çok büyük bir halk ayaklanması ve akabinde büyük bir katliamla karşı karşıya kaldık. Türk Milleti hakikaten çok onurlu bir millet olduğunu, Türkiye Cumhuriyet Devleti de Türk dünyasının hamisi ve mazlum milletlerin ağabeyi olduğunu, devleti, milleti, iktidarı, muhalefeti, basını, sivil toplum örgütleriyle Doğu Türkistan'daki bu haklı mücadeleye destek vererek, Doğu Türkistan halkının, kardeşlerinin yalnız olmadığını vurgulamış oldu.''
Tümtürk, ''Doğu Türkistan'da binlerce Türk'ün haksız yere katledildiğini ve halen yargısız infazların devam ettiğini'' anlattı.
Halkın bulunmadığı, savcısı, avukatı, hakimi Çin Komünist Partisi tarafından atanan mahkemelerde yargısız infazlarla onlarca Doğu Türkistanlının şehit edildiğini dile getiren Tümtürk, ''Bugün onlarca kardeşimiz sınırları aşıp mülteci olarak Kazakistan, Kırgızistan, Vietnam, Kamboçya gibi komşu ülkelere sığınıyor. Ancak, onlar yine Çin tehdidiyle karşı karşıya. Çin, Birleşmiş Milletler tarafından sığınma hakkı verildiği halde zulüm ve katliamdan kaçan kardeşlerimizin iadesini istiyor. Bu bir insanlık ayıbıdır'' diye konuştu.
-BAŞBAKANLIK GENELGESİ
Tümtürk, ''1998'de Türkiye'de yayımlanan 1998/36 sayılı Başbakanlık genelgesinin, Türkiye'de Doğu Türkistan davasının ayağına vurulan bir pranga olduğunu'' savunarak, şunları kaydetti:
''1998/36 numaralı geçmişteki bu hata, Doğu Türkistan ve Türkiyelilerin aleyhine olan bu genelge, bugünkü hükümetimiz ve Başbakanımızın iyi niyetleri ve bu konudaki hassasiyetleri sonucu 2009/15 numaralı bir genelgeyle iptal edildi. İnşallah bundan sonra biz Doğu Türkistanlılar, Türkiye'de gerek Doğu Türkistan ismini ve gerekse Türkiyemizdeki ay yıldızlı al bayrağın kardeşi olan ay yıldızlı gök bayrağımızı çok rahatlıkla kullanabileceğiz. Bu bizim için çok büyük bir onurdur. Devletimize şükranlarımızı, saygılarımızı arz ediyorum.''
Vali Kocatepe de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''Biz artık o bölgeyi, sizin yaşadığınız yerleri ata yurdu, Anadolumuzu da ana yurdu olarak görüyoruz. Yaşadığınız sorunları, zulmü biz de yakından takip ediyoruz, yüreğimiz sızlıyor. Elimizden gelen ne olursa size destek olarak sunmayı kendimize görev biliyoruz'' dedi.
Kocatepe ve Tümtürk, ziyaretin ardından birbirlerine çeşitli hediyeler verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com