Tuna Nehri Kan Akıyor!..

Tuna Nehri Kan Akıyor!..
Kimyasal tehlike alarmı!..

Macaristan'da bir alüminyum fabrikasında iki setin yıkılması sonucu çevreye yayılıp dört kişinin ölmesine neden olan kimyasal kızıl çamur, Tuna Nehri'ne de ulaştı.

Macaristan’ın Ajka kentinde bir alüminyum fabrikasındaki iki setin yıkılması sonucu çevreye yayılmaya başlayan ve önceki gün dört kişinin ölümüne neden olan zehirli kızıl çamur, Tuna Nehri’ne ulaştı. Zehirli çamurun suyun tüm ekosistemini kirletmesi riski var. Küçük bir nehir olan Marcal’daki tüm ekosistemse şimdiden tamamen kirlenmiş durumda.

Akıntı yönündeki Hırvatistan, Sırbistan ve Romanya’dan uzmanlar birkaç saatte bir nehrin kirlilik seviyesini ölçüyor. Macaristan kurtarma ajansı sözcüsü Tibor Dobson, perşembe günü etkilenen bölgedeki içme suyunda ağır metaller bulunmadığını açıkladı.
Öte yandan Romanya, Macaristan’dan zehirli atıkla ilgili olarak daha detaylı bilgi talebinde bulundu.

Budapeşte’nin 400 kilometre batısında bulunan Romanya’daki Mehedinti bölgesinin su yönetimi sorumlusu Adrian Draghici, her türlü duruma hazırlıklı olduklarını duyurdu ve Tuna Nehri’nin Romanya sınırlarına giren sularında kirlilik olduğuna dair en ufak bir sinyal almaları halinde nehri içme suyu kaynağı olarak kullanmayı anında kesebileceklerini söyledi.
Kirlilik Güney Macaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’ı dolaştıktan sonra yarın Romanya’ya da ulaşabilir.

Uzun dönemli riskler var
Doğal Hayatı Koruma Derneği (WWF) de insanlar ve ekosistem için uzun dönemli riskler konusunda uyarıda bulundu. WWF Tuna/Temiz Su Programı Başkanı Orieta Hulea, “Zehirli atıklar suda seyrelse bile çökelti olarak birikirler ve bu da büyük bir risk demek” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com