Tunceli'de arsenikli su paniği

Tunceli'de arsenikli su paniği
Tunceli'de bir köyün içme suyunda yüksek orandaki arsenik bulgusuna rastlanması paniğe neden oldu.

Mazgirt ilçesine bağlı Kepektaşı köyü halkının 10 yıldan beri içme suyunu temin ettiği artezyen kuyusundan alınan örnekte yapılan analiz sonucu yüksek miktarda arsenik bulunması köylülerde paniğe yol açtı.
 
Köyün içinde bulunan artezyen kuyusunda 150 metre derinlikte elde edilen suyun 10 yıldan beri kullanılması ve köyde son günlerde çocuk ve yaşlı hasta sayısında görülen artış paniği arttırdı. Panikten dolayı köylü kadınlar içme suyu için 3 kilometre mesafedeki Kuşçu köyündeki çeşmeleri kullanmaya başladı.
 
Köy sakinlerinden ev hanımı Mesude Er, yaşadığı endişe ve korkudan kurtulmak istediklerini söyledi. Er, "Suyu her içtiğimizde rahatsız oluyorduk. Bu olaydan sonra korktum. Dün doktora gittim. Doktor, bu hastalığın anında kendini göstermeyeceğini belirterek, köyde kapsamlı bir sağlık taraması yapılması gerektiği söyledi. Köyde çocuklar ve yaşlılar hastalandı. Daha önce birkaç genç de öldü" dedi.
 
Köylü kadınların büyük bölümü arsenikli suyun kendilerini hasta ettiğini söylerken, köy gençlerinden Serdar Yıldırım, suda yüksek oranda arsenik olduğunu bir ay önce öğrendiklerini, daha önce yapılan incelemelerde kimyasal analizlerin yer almadığını söyledi. Yıldırım, "Bu suyu içtiğimde şişkinlik yapıyordu, çocuklar içtiğinde ishal ve yüksek ateş oluyordu. Önceleri bunun sudan kaynaklandığını bilmiyorduk" diye konuştu. Uzmanların suyun içilmemesi gerektiğini söylediğini belirten Yıldırım, köylüleri tatmin edici bir açıklama beklediklerini kaydetti.
 
Yıldırım, "Suyu hayvanlarımız içiyor. Biz de hayvanların sütünü içiyoruz ve süt işleyen firmalara satarak ildeki vatandaşların da sağlığını tehdit ediyoruz. Yetkililer gelip olayı bize kapsamlı bir şekilde açıklamalı ve köyde bir sağlık taraması başlatmalılar" ifadelerini kullandı. Köy Muhtarı Resul Çiçek ise suda arsenik oranı yüksek çıkınca, örneklerini Erzurum Hıfzısıhha laboratuarlarına gönderip kapsamlı analiz yaptırdıktan sonra yetkililerin suyu içmelerini yasakladıklarını dile getirdi.
 
Muhtar Çiçek, "Kaymakama durumu ilettim. Kaymakam duyarlı davrandı ve hemen teknik eleman göndererek yeni su kaynağı bulmalarını sağladı. Yarın suyun çıkarılması için ihale yapılacak. En kısa sürede sağlık taraması talebinde bulunacağım" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com