Tunceli'de dev PKK operasyonu

Tunceli'de dev PKK operasyonu
PKK'nın Tunceli'deki mağara ve sığınakları imha edildi..

Tunceli'de güvenlik güçlerinen PKK'ya yönelik düzenlediği operasyonda örgütün Türkiye'deki en önemli barınma alanlarından biri olan Ahpanos Vadisi ile Bali Deresi'nde 15 sığınak ile 10 mağarası bulunup yerle bir edildi.

Sığanak ve mağaralarda ele geçirilen malzemeler imha edilirken, kaçan PKK'lıların askerin geçiş yoluna döşediği toplam 8 bomba düzeneği imha edildi.

Tunceli'de güvenlik güçleri PKK'lıların Kandil Dağı'ndaki elebaşlarıyla yaptığı telsiz görüşmeleri, teknik takip ve istibarat üzerine PKK'lıların kış üstlenmesi için kullandığı Tunceli,Pülümür, Ovacık üçgenindeki Ahpahos Vadisi ile merkeze bağlı Bali Deresi Mevkii'ne yönelik 28 Aralık günü ve gecesi hava destekli geniş çaplı operasyon düzenledi.

TÜRKİYE'DEKİ EN ÖNEMLİ SIĞINAKLARI YERLE BİR EDİLDİ

PKK'lıların Tunceli'de ana karargah olarak kullandığı ve Türkiye'deki en önemli barınma alanı olduğu belirtilen Tunceli, Pülümür, Ovacık ilçesi üçgeninde kalan Ahpanos Vadisi'ne düzenlediği operasyonda 4 sığınak ve 4 mağara ele geçirildi. Komando birliklerinin mağara ve sığınaklarda yaptığı araştırmada PKK'lıların operasyondan bir gün önce kış üslenme alanını terk ettikleri ve tespit edildi. Mağara ve sığınaklarda ve az 50 PKK'lının barındığı belirtildi.

Yeraltında yapılan ve konferans salonu, eğitim alanı ve barınma alanı olarak kullanılan büyük sığınağın çok amaçlı olarak kullanıldığı ve birçok çıkışı olduğu ve diğer sığınaklar ile yeraltında birbirine bağlandığı belirtildi. Kaçıp Ahpanos Vadisi'nin iç kesimlerine giden PKK'lıları etkisiz hale getirmek için genişletilerek devam ediyor.

5 BOMBALI TUZAK İMHA EDİLDİ

Ahpanos'tan kaçan PKK'lıların askerinlerin geçiş yollarına döşediği 5 ayrı basma düzenekli ve uzaktan kumandalı bomba imha edildi.

BALİ DERESİ'NDE 11 SIĞINAK, 6 MAĞARA

Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı ile 4'üncü Komando Tugay Komutanlığı'ndan profesyonel birliklerin havadan ve karadan Bali Deresi Mevkii'ne yaptığı operasyonda Kobra helikopterler PKK'lıların bulunduğu alanları bombaladı. Profesyonel birlikler daha sonra tespit edilen sığınak ve mağaralara sızma yaptı. PKK'lıların sığınak ve mağaraları operasyondan yaklaşık 4-5 saat önce terk ettiklerini tespit edildi. Bali Deresi'nde sarp kayalık alanda yapılan operasyonlarda 11 sığınak ile 6 ayrı mağara tespit edildi. Güvenlik birimlerinin yaptığı tespitlerde bu sığınaklarda en az 30-35 kadar PKK'lının kaldığını ancak operasyonu önceden fark ederek bölgeden uzaklaştıklarını belirledi.

3 BOMBA DÜZENEĞİ İMHA EDİLDİ

Kaçan PKK'lıları etkisiz hale getirmek için operasyonlar sürerken, PKK'lıların askerin geçiş yoluna döşediği 3 ay el yapımı uzaktan kumandalı ve tahrip gücü çok yüksek olan bomba düzeneği bulunup etkisiz hale getirildi.

Tunceli Valiliği, Ahpanos Vadisi ve Bali Deresi Mevkii'nde düzenlenen operasyonlarda 15 sığınak, 10 mağaranın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada, mağara ve sığınaklarda 21 avcı boy çukuru, 1 banyo alanı, 50 av tüfeği fişeği, 4 akü, 1 dikiş makinesi, 1 DVD, 1 dolu tüp, 18 litre madeni yağ, 5 litre mazot, 1 keskin nişancı dürbünü, 1 silah üstü dürbün, 3 el yapımı patlayıcı düzeneği, 20 kilo patlayıcı yapımında kullanılan gübre, 4 kütüklük, 3 sırt çantası, 11 gaz lambası, 6 yazılı örgütsel doküman, 6 kazı malzemesi, 1 şişme bot ile muhtelif miktarda yaşam ve giyim malzemesi ele geçirildiği belirtildi.

Mağara ve sığınaklardan kaçan PKK'lıların bir çok silah, mühimmat ve malzemeyi de yanlarınad götürdükleri belirtildi.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com