Tunceli'de iki yeni kenger türü tespit edildi

Tuncelide iki yeni kenger türü tespit edildi
Tunceli Üniversitesi öğretim üyelerinin il genelinde yaptığı çalışmada, 2 yeni kenger türü belirlendi

TUNCELİ (AA) - Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, öğretim üyelerinin il genelinde yaptığı çalışmada 2 yeni kenger türünün tespit edildiğini bildirdi.

Boztuğ, makamında Tunceli Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Yüce ve bazı daire başkanları ile basın toplantısı düzenlendi.

Tunceli'nin bir dönem mayın patlaması, operasyonlar, şehitler ve dağlarda insanların yaşamını kaybetmesi gibi nahoş olaylarla anıldığını ifade eden Boztuğ, kentte artık farklı çalışmaların yapıldığını söyledi.

Boztuğ, birçok alanda çeşitli üniversite ve kurumlarla işbirliği yaptıklarını ifade ederek, "Dünya bilim literatüründe, botanik alanında ve bitki çalışmaları alanında 6 tür olan kenger sayısı, Tunceli Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim üyelerinin Viyana Doğa Tarih Müzesi yetkilileriyle yaptığı çalışma sonrasında 8’e çıkmış bulunmaktadır" dedi.

Tespit edilen 2 yeni kenger türünün uluslararası bilimsel "Phytotaxa" adlı dergide yayımlanarak tescillendiğini ve tanıtıldığını aktaran Boztuğ, şunları kaydetti:

"Bu kengerlerden birine sadece Munzur Vadisi'nde bulunduğu için 'Gundelia Munzuriensis' yani Munzur Kengeri, diğerine ise Dersim yöresinde yaygın olduğu için 'Gundelia Dersim' Dersim kengeri ismi verildi. Böylece dünyada 6 olan kenger türü sayısına sadece Dersim yöresinde yaptığımız çalışmayla iki yeni tür ilave etmiş bulunuyoruz. Bu da ülkemizde insan haklarının, demokrasinin, özgürlüklerinin yükselmesi sonucu Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bu yeni kurulan üniversitelerimizin artık burada uluslararası işbirliği ile bilimsel araştırmalar yapması ve yapılan bu bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan verileri tanıtması bakımında çok enteresan bir örnektir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com