Tunceli'deki saldırı mercek altında!

Tunceli'deki saldırı mercek altında!
Tunceli'de PKK'lı teröristlerin halı sahada futbom oynayan polislere yönelik düzenlediği ve komiser Cem Kerman ilye öğretmen eşi Dilay Turan Kerman'ın şehit olduğu saldırıyla ilgili Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı soru

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde inceleme yapmak üzere 2 baş müfettişi Tunceli'ye gönderdi.

Tunceli'de önceki akşam PKK'lı teröristlerin halı sahada futbol oynayan polislere yönelik düzenlediği ve komiser Cem Kerman ile kendisini izlemeye gelen öğretmen eyi Dilay Turan Kerman'ın şehit olduğu, 8 polisinde yaralandığı saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü saldırıyla ilgili olarak inceleme yapmak üzere 2 başmüfettişi görevlendirdi.

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı da saldırıyla ilgili soruşturma başlattı. Malatya adına soruşturmayı Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sürdüreceği ve daha sonra dosyası Malatya'ya göndereceği öğrenildi.

15 KİŞİ GÖZALTINDA

Polis, saldırının ardından yaptığı çalışmada olayla ilgili olabilecekleri gerekçesiyle 15 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltında bulunan şüphelilerin soruşturması sürerken, yarın savcılığa sevkedilecekleri belirtildi.

Tunceli Emniyet Müdürlüğü istihbarat ve terör birimlerinin yaptığı teknik takip ve istihbaratta kentte ciddi saldırılar yapılacağını öğrendiği belirtildi. Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen, bugün bütün gün Emniyet Müdürlüğü'nde müdür yardımcıları, şube müdürlerinin de katıldığı bir toplantı düzenledi. Toplantıda saldırılar karşısında alınacak önlemlerin ele alındığı öğrenildi.

PKK'nın yaptığı farklı eylem türlerinin bir kısmını ilk kez Tunceli'de gerçekleştirdi. Bu saldırılar şunlar:

-1996 yılında Tunceli il merkezinde bayrak töreni yapan askerlerin içine girerek üzerindeki bombaları patlatan Zilan kod isimli Zeynep Kınacı 9 askerin şehit olması 33 askerin yaralanmasına neden oldu. Bu eylem Türkiye'de PKK'nın yaptığı ilk intihar saldırısı oldu.

-1996 yılında Ovacık İlçesi'ne mazot taşıyan bir tanker PKK'lılar tarafından yolu kesilerek durduruldu ve mazot tankerin kilolarca patlayıcı yerleştirilerek tanker Tunceli-Ovacık karayolu üzerinde bulunan Karşılar Jandarma Karakolu önünde uzaktan kumanda ile patlatıld. Saldırı önceden fark edildiği için alınan önlemler sayesinde ölen yada yaralanan olmadı. Saldırı sırasında tanker şoförü yanarak hayatını kaybetti.

-1997 yılında Tunceli'nin Pülümür İlçesi'nde bulunan Kocatepe Jandarma Karakoluna araç ile intihar saldırısı düzenleyen bir PKK'lı araç içine yerleştirilen 35 kilo C-4 ve TNT karışımı bomba düzeneği koptuğu için patlamadı. Ancak aracı kullanan PKK'lı elindeki el bombalarını karakolun içine attı 7 asker şehit oldu 8 asker yaralandı.

- En son komiser ve öğretmen eşinin şehit olduğu 4 Eylül günü halı sahada top oynayan polislere yapılan saldırı da PKK'nın spor yapan güvenlik birimlerine yaptığı ilk saldırı oldu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com