Tunus'ta Başlayan Devrim Ateşi Her Yere Yayılıyor

Tunus'ta Başlayan Devrim Ateşi Her Yere Yayılıyor
Tunus'ta bir seyyar satıcının tezgahının elinden alınmasını protesto etmek için kendini yakmasıyla başlayan devrim ateşi tüm Arap dünyasını sardı...

Tunus'ta birkaç hafta önce bir seyyar satıcının tezgahının elinden alınmasını protesto etmek için kendini yakmasıyla başlayan ve 14 Ocakta Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin devrilmesiyle sonuçlanan olaylar Arap ülkelerine yayılıyor.

Tunus'tan sonra Mısır halkı da 1981'den beri iktidarda olan Hüsnü Mübarek'i devirmek için sokağa döküldü.

Mısır'da hükümet günlerce süren protesto gösterilerinin ardından bugün resmen istifa etti.

Sağlık Bakanlığı, gösterilerde 50 kişinin öldüğünü, 2500'den fazla kişi yaralandığını açıkladı.

Mısır'da isyanın 5. gününde çatışmalar daha da şiddetlendi. Birçok bölgede çatışma ve yağma olayları yaşanıyor. Binlerce kişi sokağa çıkma yasağına rağmen sokaklarda. Resmi kaynaklar son 48 saat içinde ülke genelinde 62 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Akşam saatlerinde geçerli olacak sokağa çıkma yasağı da uzatıldı. Buna göre, ülkede 16.00-08.00 saatleri arasında kimse sokağa çıkamayacak. Ordu, sokağa çıkma yasağını ihlal edenlerin "tehlikede olacağını" duyurdu. Yasağın yürürlüğe girmesine rağmen göstericiler sokağı terk etmedi. Binlerce kişi sokaklarda sokaklarda bekliyor. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada yasağa uyulmadığı takdirde ordunun müdahale edeceği belirtildi. 

-YEMEN-

Yemen'de bu ay ortasından itibaren rejim karşıtı gösteriler arttı.

27 Ocakta binlerce kişi başkent Sana'da, 1978'den beri iktidarda olan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in görevden ayrılması için gösteri düzenledi. Bugün, rejim karşıtları ve yanlıları arasında çatışma çıktı. 3 kişi kendini yakma girişiminde bulundu, bir kişi kendini yakarak öldü.

Hükümet, maaşların artırılacağını duyurdu.

SAVAŞ ALANINA DÖNEN MISIR'IN FOTOĞRAFLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

-ÜRDÜN-

14 Ocakta ülke genelinde binlerce kişi enflasyon ve ekonomi politikasını protesto için gösteri yaptı. Yeni sosyal önlemler alınacağı sözü verilmesine rağmen gösteriler devam etti.

28 Ocakta hükümet değişikliği ve reform isteyen binlerce kişi sokağa döküldü.

TUNUS'TA DEVRİMİN FOTOĞRAFLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

-CEZAYİR-

Cezayir'de, gençlerin oluşturduğu grupların, işsizlik, hayat pahalılığı ve temel gıda fiyatlarına yüksek zamları protestosu 5 Ocakta başladı. Gösterilerde 5 günde 5 kişi öldü.

Göstericiler ve güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda 800'den fazla kişi yaralandı. Protestolar temel gıda maddelerinin fiyatlarının indirildiğinin açıklanmasından sonra durdu.

22 Ocakta demokrasi için yeni gösteriler düzenlendi. Polisin müdahale ettiği gösterilerde 20 kadar kişi yaralandı.

14 Ocaktan bu yana iki kişi kendini yakarak öldü, 7 kişi kendini yakma girişiminde bulundu.

-SUDAN-

Siyasi gerilim ve ekonomik güçlükler son haftalarda göstericileri sokağa döktü. Bir kişi kendini yakarak öldü. Fiyat artışlarını protesto eden gençler ve polis arasında çatışma çıktı.

-UMMAN-

17 Ocakta başkent Muskat'ta yaklaşık 200 kişi hayat pahalılığı ve yolsuzlukları protesto etti.

-MORİTANYA-

Muhalefetin çağrısıyla 13 Ocakta binlerce kişi başkentte toplandı. Temel gıda fiyatlarındaki artış protesto edildi. 17 Ocakta bir iş adamı kendini yakarak öldü.

Devlet Başkanı Muhammed Velid Aldülaziz, 20 Ocakta temel gıda ürünlerinin fiyatının yüzde 30 indirildiğini açıkladı.

-FAS-

21 Ocak'ta 3, 25 Ocakta bir kişi kendini yakma girişiminde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com