"Tüpraş, arıtılmış su kullanacak"

Tüpraş, arıtılmış su kullanacak
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu:

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Tüpraş çok önemli miktarda su kullanıyor. Bu suyu Sapanca'dan alıyor. Bu suyu Sapanca'dan değil, doğrudan doğruya kullanılmış olan atık sularımızı en güzel şekilde arıtıp Tüpraş, bu arıtılmış sudan ihtiyacını giderecek. Görüştük antlaşmamızı yaptık, hemen hızlı bir şekilde yatırımımızı yapacağız" dedi.

Karaosmanoğlu, İzmit'te bir restorantta gerçekleştirilen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Kocaeli'nin bu yıl, önemli bir kuraklık dönemi yaşadığına dikkati çekerek, önceki yıllarda su kaynaklarındaki miktarın, bu yıla oranla çok daha fazla olduğunu kaydetti.

Karaosmanoğlu, yeni kaynakları devreye alacaklarını dile getirerek, vatandaşlara temin edecekleri suyun, temiz ve sağlıklı olacağını vurguladı. 

-  "Şubat ayı biterken bu kuraklık bizi tedirgin ediyor"

Kuraklık nedeniyle yapılan çalışmalara değinen Karaosmanoğlu, "Şu anda elimizde bulunan Yuvacık Barajı'ndaki su miktarı hemen hemen 'sıfır'. Geleni veriyoruz, bir miktar alt tabakada su var tabii. Şu anda kaynaktan gelen su miktarı üçte bir. Üçte ikisini nereden kullanıyoruz? Diğer kaynaklardan, özellikle Sapanca Gölü'nden. Aşağı yukarı 3 aydır bu şekilde su temin ediyoruz. Şubat ayı biterken bu kuraklık bizi tedirgin ediyor, endişelendiriyor ama şu ana kadar vatandaşımıza su sıkıntısı yaşatmadık. Bir kısıtlamaya da gitmedik. Kısıtlamaya da gitmeyi şu anda düşünmüyoruz" diye konuştu.

Karaosmanoğlu, vatandaştan suyu israf etmemesini istediklerini belirterek, kuraklığın devam etmesi durumunda hangi kaynakları devreye sokacaklarını açıklayacaklarını söyledi.

Ellerinden gelen çalışmayı yaptıklarını, yapamaya da devam edeceklerini ifade eden Karaosmanoğlu, şu anda su sıkıntısının yaşanmadığını kaydetti.

Bunun en önemli nedeninin 7 yıl önce Sapanca Gölü ile Yuvacık Arıtma Tesisi arasındaki "isale hattı"nın yapılması olduğunu belirten Karaosmanoğlu, "Şu anda suyumuzu büyük ölçüde oradan temin ediyoruz. Yuvacık Barajı'nda da kaynaktan gelen suyu veriyoruz ama kaynaktan gelen su bugün itibarıyla üçte bir. Temennimiz önümüzdeki günlerde bol yağmur yağması" ifadelerini kullandı.

Karaosmanoğlu, ilçelerdeki mevcut su kayaklarının kullanılması için çalışmalar yaptıklarını anlattı.

- "Tüpraş, atık sudan arıtılmış su kullanacak"

Sanayicilerle büyük ölçüde anlaşma yaptıklarını bildiren Karaosmanoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tüpraş'la, Sabancı grubuyla çok su kullanan sanayi tesislerimizi de bu arıtma tesislerimizden su temin edeceğiz. Soğutma suyunu, artıma tesislerinden çıkan sudan kullanacaklar. Böylece bizim evlerde kullanmamız gereken sağlıklı suyu harcamamış olacağız. Bunun için önemli hazırlıklar yaptık. Bu ve buna benzer önemli çalışmalarımız var. Tüpraş çok önemli miktarda su kullanıyor. Bu suyu Sapanca'dan alıyor. Bu suyu Sapanca'dan değil, doğrudan doğruya kullanılmış olan atık sularımızı en güzel şekilde arıtıp Tüpraş, bu arıtılmış sudan ihtiyacını giderecek. Görüştük antlaşmamızı yaptık, hemen hızlı bir şekilde yatırımımızı yapacağız. Böylece temiz su ihtiyacını vatandaşımızın hizmetine almış olacağız. Vatandaşımızı susuz bırakmamak adına her türlü çalışmayı yapmak bizim görevimizdir." 

Karaosmanoğlu, atık su arıtma tesislerinden elde edilecek suyu, "ultraviyole ışınları"ndan da geçirilerek, sanayide ve yeşil alanlarda kullanacaklarını ifade etti. 

Yaz aylarında iki günde, kentte yaklaşık 1 milyon metreküp su kullanıldığına işaret eden Karaosmanoğlu, Karamürsel'de bu yıl içerisinde yapmayı planladıkları yeni barajın temelini atacaklarını söyledi.

Karaosmanoğlu,  İhsaniye ve Avcıdere Barajlarının ihale sürecinde olduğunu kaydederek, bu barajlardan yılda 30-40 milyon metreküp su temin edileceğini aktardı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com