TÜPRAŞ'ta anlaşma GÜBRETAŞ'ta grev

TÜPRAŞ'ta anlaşma GÜBRETAŞ'ta grev
TÜPRAŞ ile Petrol-İş sendikası arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Kocaeli'ndeki Gübretaş Fabrikasında ise toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sendika ve işveren arasında anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alındı.

TÜPRAŞ ile Petrol iş sendikası arasında süren ve Türkiye genelinde 4 bin, Kocaeli'nde ise 1320 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

Dün Petrol-İş Genel Merkezi'nde yapılan görüşme sonucu TÜPRAŞ yönetiminin en son verdiği yüzde 5,5 oranındaki zam teklifini yüzde 8,2'ye yükseltmesi üzerine anlaşma sağlandı. Sözleşme ile ücretlere ilk 6 ay için yüzde 8,2 diğer altı aylarda TÜFE oranında zam yapıldı.

Gübretaş işçisi grev kararı aldı

Kocaeli'nde Petrol-İş'in yetkili olduğu Gübretaş Fabrikasında ise toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sendika ve işveren arasında anlaşma sağlanamadı. Gübretaş'ta çalışan 220 işçi, iki hafta içinde greve çıkma kararı aldı.

Gübretaş'ta çalışan işçiler için sendika maaşlara 400 lira zam talep etmiş, Gübretaş yönetimi buna karşılık 160 liralık öneride bulunmuştu. Sosyal haklar için yüzde 25 talebe de yüzde 6,5 öneri yapılması üzerine anlaşma sağlanamadı. Arabulucu sürecinde de anlaşmanın sağlanmaması üzerine Petrol-İş Sendikası grev kararı aldı. (IUK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com