Türbanla AVM'de Çalışmak Mümkün mü?

Türbanla AVM'de Çalışmak Mümkün mü?
Can Ataklı'dan 'türban' tespitleri..

Sevgili okurlar; bu hafta başında sizlerle yıllardır en çok konuştuğumuz konuyla ilgili bazı duygu ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Çünkü neredeyse artık bir devlet politikası haline gelen türban konusunda söylenen yalanlar, yapılan takiyeler ve sahtekârlıklar hani “burama getirdi artık” deyimi var ya aynen öyle.

“Türbanlı hanımlar”
…

Tek dert üniversite

İktidar desteğindeki bu türbanlı hanımların tek hedefi türbanı üniversitede yaygınlaştırmak. Oradan başlayarak kamusal alanda türbanın neredeyse geçerli tek kıyafet haline getirilmesini sağlamak. Peki kamusal alan için çırpınan türbanlı hanımlar neden sivil alanlarda aynı mücadeleyi vermiyor.

Alışveriş merkezleri

Neredeyse tüm Anadolu kentlerini de saran bir alışveriş merkezi çılgınlığı yaşıyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın en ünlü markaları bu alışveriş merkezlerinde lüks dükkânlar açtılar. Şimdi soruyorum: Bu alışveriş merkezlerindeki lüks dükkânlarda çalışan türbanlı hanım var mı? Bir iki istisna dışında yok.

Yönetim kararları

Niye hiç türbanlı hanım yok? Şimdi sıkı durun. Çünkü bütün bu alışveriş merkezlerinin yönetimlerinin kararı var: “Dükkânlarda türbanlı hanım çalıştırılması istenmiyor.” Nedeni çok basit. Türbanlı hanımlar çalıştığında, başı açık bayanlar alışverişe gelmiyormuş. Bir dükkânda bile türbanlı hanım olsa tüm çarşı etkileniyormuş bundan.

Haydi buyrun bakalım

Buradan şu çıkıyor ki, alışveriş yapan, bu lüks dükkânları ayakta tutanlar başı açık bayanlarmış. İktidarın yarattığı iklimle zenginleşen, altlarına çekilen son model BMW’lerle, Mercedes’lerle, kamyon gibi arazi araçlarıyla gezen Versace’lı, Gucci’li türbanlı hanımlar bile dükkânlarda “benzerlerini” istemiyormuş.

Kendiniz bakın

Şimdi, falanca ildeki ya da feşmekânca semtteki bir alışveriş merkezinde çalışan türbanlı hanımdan mesaj alabilirim. Sağda solda tek tük türbanlı hanım çalıştıran dükkân olabilir. Ama herkes bundan sonra gittiği alışveriş merkezlerinde etrafına bir baksın. Türbanlı hanım çalıştıran dükkân var mı yok mu?

…

Ya reklamlar

Lafa gelince millet iradesinden söz eden, “Halkımız bu, sen neye karşı çıkıyorsun” diyenler iş ticarete, mal satmaya, para kazanmaya gelince, türbanlı hanımlara, resmi devlet ideolojisinden bile daha katı biçimde karşı çıkıyorlar. Örneğin reklamları ele alalım. Bir tek türbanlı hanım var mı reklamlarda?

O kadar konut ilanı var

Gazeteler ve TV’lerin reklam kuşaklarında konut reklamından geçilmiyor. Hepsi aynı şeyi söylüyor: “Siz saraylarda yaşamaya layıksınız, siz en güzeline sahip olmalısınız.” Bakıyorum bu konutları satanların çoğu AKP’li ya da yandaş. Ama hiçbirinin aklına “Türkiye gerçeği”ni yansıtmak gelmiyor nedense.

Havuzlu siteler

Birbirinden cazip rezidansların, sitelerin reklamlarında havuzlar, spor tesisleri, saunalar hatta golf alanları var. Ama bakıyorsunuz bunlardan yararlanan aile tipi hiç de “Türkiye gerçeği” ile ilgili değil. Başı açık hanımlar, mini etekli kızlar, ‘tikiboy’ oğlanlar. Türbanlı hanımların da “en iyisine sahip olma hakkı” yok mu?

Bütün reklamlar öyle

Sadece konut reklamları mı? Siz bugüne kadar birkaç yerde asılı zaten türbanı tanıtan reklamlar dışında türbanlı hanımların rol aldığı bir reklam izlediniz mi? Neden reklamlardaki mutfaklar, salonlar, yatak odaları “Türkiye gerçeğini yansıtan” türden değil de, başı açık hanımların tercih ettiği biçimde acaba?

İşin aslı şudur

Para kazanma hırsı her türlü inancın önüne geçiyor ne yazık ki. Bu hırsa kapılanlar yanlarında türbanlı hanım çalıştırmıyor, türbanlı hanımları reklamlarında oynatmıyor, ama türbanlı kızların üniversiteye girmesi için güya demokrasi savaşı veriyor. Türkiye bu sahtekârlığı artık görmeli. Bu istismar adam gibi sona erdirilmeli.

Kızlarını çıkarmazlar

Ve, bakın buradan söylüyorum. Türbanlı hanımlar üniversite istismarı yaptıkları sürece, “inançlı” erkeklerin ve “maskeli faşistlerin” gözdesidirler. Ama iş özel alana geldiğinde bu erkekler kızlarını sokağa bile çıkartmayacaklardır. Türbanlı hanımlar lütfen gerçeği görün ve üzerinizden oynanan bu oyuna bir son verdirin.
Hepinize iyi haftalar...

Can Ataklı / gazetevatan
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com