Turgut Özal yeniden defnedildi

Turgut Özal yeniden defnedildi
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın naaşı, bugün aile yakınlarının katılacağı dini törenle Topkapı'daki mezarına defnedildi.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın naaşı defnedilmek üzeri Topkapı'daki anıt mezara getirildi.

Adli Tıp Kurumu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, ölümüyle ilgili iddialar üzerine yürüttüğü soruşturma kapsamında 2 Ekim'de mezarından çıkarılan 8. Cumhurbaşkanı Özal'ın cenazesi üzerindeki işlemlerini tamamladı. İki gün boyunca Özal'ın cenazesinden toksikolojik ve kimyasal incelemeler için örnekler alan Adli Tıp Kurumu sabah saatlerinde Özal'ın naaşını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü ekiplerine teslim etti.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN!

Özal'ın naaşı, polis eskortu eşliğinde Adli Tıp Kurumu'ndan Topkapı'daki anıt mezara getirildi. Turgut Özal'ın Türk bayrağına sarılı tabutu, tören mangası tarafından omuzlara alınarak anıt mezara kadar taşındı.

Basın mensuplarının anıt mezara alınmadığı tören devam ediyor.

Özal'ın mezarının üzerine daha önceden olduğu gibi mermer lahit yapılmayacağı, ailesinin isteği doğrultusunda, ''dini ve örfi geleneklere uygun olarak'' sade ve üzeri toprakla örtülü bir mezar yapılacağı belirtildi.
 
GAYET TİTİZ BİR ÇELİŞMA YAPILDI

Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla babasının mezarının açılmasına ilişkin, gayet titiz bir çalışma yapıldığını belirterek, ''İnşallah bu hadise, Türkiye'de tekrarlanmaz'' dedi.

İlk bulgularla ilgili kendisinin bilgilendirilip bilgilendirilmediği sorulan Özal, ''Yok daha bir şey gelmedi. Daha onun için çok erken, herhalde biraz zaman alacaktır'' dedi.

Özal, ''ailenin mezarın üzerinin toprakla örtülmesi isteği''nin anımsatılması üzerine, ''Evet biraz daha bizim kültürümüze, geleneğimize uygun olarak, mermer lahitin kaldırılması, toprak olması, insanların toprağa su dökebilmesi için...Çünkü insanlar geliyor buraya'' ifadesini kullandı.

Ailede bulunduğu belirtilen Turgut Özal'a ait saç tellerinin ilgili makamlara verilip verilmeyeceğinin sorulması üzerine Özal, cenazede saç tellerinden çok daha fazla doku elde edildiğini anlatarak, ''Çünkü sadece kemik değil, biliyorsunuz gövdenin kendisi yapı olarak, hatta iç organlarla beraber 5 senede çürümesi gereken şey 20 senedir çürümemiş'' diye konuştu.

Özal, ''bulunan doku örneklerine ilişkin değişik iddialar da olduğu'' yönündeki soruyu, ''Hayır, benim danışmanım kendisi de oradaydı, avukatım da oradaydı. Adli Tıp Kurumu Başkanı'yla görüştüm, aynen öyle duruyor. Konuyu teknik olarak yorumlayamam. Dini açıdan da yorumlayamam çünkü o benim haddimi aşar'' şeklinde yanıtladı.

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal ve kızı Zeynep Özal da cenaze töreni için anıt mezara geldi. Semra Özal, asansörlü platformla anıt mezarın bulunduğu alana indi.

BAĞIŞ VE MUTLU DA TÖRENDE

Avrupa birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da defin işlemi sırasında hazır bulundu. Bağış, '"Artık Türkiye'de hiçbir şeyin gizli kalmayacağı, artık rahmetli Özal'ın hayalini kurduğu gibi milletin değerleriyle devletin değerlerinin iç içe olduğu bir döneme girmiş olduğumuz inancıyla bu yapılan işlemin de Türkiye'nin aydınlanmasına vesile olacağını ümit ediyoruz. Milletçe hepimizin başı sağ olsun. İnşallah bir daha böyle şüphelerin yaşandığı günleri milletçe görmeyiz. Allah ülkemizi güçlendirsin, korusun, her daim büyütsün." dedi.

RAPOR İKİ AY İÇİNDE HAZILANACAK

Adli Tıp Kurumu, Turgut Özal'ın cenazesiyle ilgili incelemesinin sonuçlarını 2 ay içinde raporlaştırarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunacak. Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'nün mezarın içinde tespit edilen suyu tahliye ettiği, su nedeniyle çürüyen tahtaları yenilediği öğrenildi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com