Turist gözünden İzmir

Turist gözünden İzmir
Yaşar Üniversitesinde bir doktora tezi çalışması kapsamında yapılan anket, İzmir'e gelen turistlerin kentle ilgili düşüncelerini ortaya koydu- Katılımcılardan kenti insan kişilik özellikleriyle tanımlaması istenen ankette, kruvaziyer ve sağlık turizmi

İzmir'e kruvaziyer ve sağlık turizmi amacıyla gelen yabancı konukların, kenti, "Batılı, modern, yaratıcı, dürüst, neşeli ve arkadaş canlısı" olarak nitelendirdiği belirlendi.

Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı Öğretim Görevlisi Özge Adan'ın tamamladığı doktora tezi, İzmir'e gelen turistlerin kentle ilgili düşüncelerini ortaya koydu.

Kente son 1 yıl içerisinde kruvaziyer ve sağlık turizmi amacıyla gelen toplam 450 yabancı konukla yapılan anket çalışmasında, katılımcılardan kenti insan kişilik özellikleriyle tanımlaması istendi. Anket çalışması sonucunda, katılımcıların İzmir'i, "Batılı, modern, yaratıcı, dürüst, neşeli ve arkadaş canlısı" olarak nitelendirdikleri görüldü.

Dr. Özge Adan, tez çalışmasında hem kruvaziyer hem de sağlık turizmi amacıyla gelen turistlerin, kenti nasıl algıladıklarını ve beklentilerini araştırdığını belirterek, her iki pazar grubunun da kenti ortak kişilik özellikleriyle tanımladıklarını tespit ettiğini ifade etti.

İzmir turizminin gelişmesi için önerilerde de bulunan Adan, şunları kaydetti:

"İzmir'in gelişimi, kentin özellikleri bozulmadan sağlanmalı ve bu algı sürdürülebilir kılınmalı. Yerel yönetimler tarafından da turlar geliştirilmeli. Ayrıca turların güzergahları çeşitlendirilmeli ve kruvaziyer ile gelen turistlerin İzmir ilinde daha uzun süreli olarak kalmaları sağlanmalı. Türkiye'nin Avrupa'ya olan yakınlığı göz önünde bulundurulduğunda kente kruvaziyer ile gelen turistlerin tekrar ziyaret etme olasılığını arttırmakta. Bu durum İzmir ve hatta Türkiye için bir fırsat olarak değerlendirilmeli.

Sağlık turizminde ise bir kentin sağlık olanakları kadar iklim faktörü de çok önemli. Bu açıdan değerlendirildiğinde, özellikle İskandinav ülkeleri gibi soğuk iklime sahip ülkelere yapılacak olan sağlık turizmi kapsamındaki pazarlama faaliyetlerinde İzmir'in iklimi üzerinde durulmalı. Bu kapsamda iklim koşullarını elverişliliği konusunu çağrıştıracak uygun destinasyon sloganları ve logoları geliştirilebilir. Böylece İzmir'in sağlık amacı ile gelen turistlerin akıllarında daha kalıcı bir şekilde kalmaları sağlanabilecek."

Muhabir: Ufuk Kırabalı
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com