Turizm Haftası Etkinlikleri

Turizm Haftası Etkinlikleri
Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürü Narlı, turizmde 12 ay hizmet verildiğini belirtti. Narlı, termal tesislerin 12 ay boyunca turizme açık olduğunu bildirdi.

Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürü Narlı, turizmde 12 ay hizmet verildiğini belirtti. Narlı, termal tesislerin 12 ay boyunca turizme açık olduğunu bildirdi.

35. Turizm Haftası etkinlikleri tüm ülkede olduğu Afyonkarahisar'da da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Turizm Haftası kutlamaları kapsamında Emir Murat Özdilek Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi'nde bir tören düzenlendi. Törene Vali Yardımcısı Ali Varol, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektör Yardımcısı Kemalettin Çonkar, Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali İhsan Narlı, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Törende bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Müdürü Ali İhsan Narlı, turizmin döviz sağlayan, sosyal ve kültürel hayatı etkilemesi nedeniyle ülkelerin dikkatini de turizmin üzerinde yoğunlaştırdığını söyledi. Narlı, özellikle gelişmekte olan ülkelerin, karşılaştıkları ekonomik sorunların ve darboğazların aşılması için turizmin yarattığı dinamizmden azami ölçüde faydalanmaya çalıştığını kaydetti. Turizmin kalkınmada bir araç olarak kullanıldığına yer veren Narlı, şöyle devam etti:
'Türkiye'de turizm sektörünün yapısal değişimi ve gelişiminin hızlanması 1980'li yıllarda başladı. Bu konuda son 30 yılda önemli başarılara imza atıldı. 1980 yılında 326 milyon dolar olan turizm gelirleri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 1990 yılında 3 milyar doları, 2000 yılında 7 milyon doları, bugün ise 22 milyar doları aşmıştır.'
Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkelerin başında Almanya'nın geldiğini dile getiren Narlı, bu ülkeyi ise Rusya, İngiltere, Bulgaristan, İran v Hollanda gibi ülkelerin izlediği aktardı. Afyonkarahisar'ın turizm açısından önemine değinen Narlı, kentteki termal kaynakların yılın 12 ayında turizme açık olduğunu belirtti. Narlı, 'Tarih ve coğrafi dokusu içerisinde yer alan Frig Vadisi, Karahisar Kalesi ve çevresindeki özgün kent dokusu, Sandıklı-Akdağ ve Tokalı Kanyonu, Buzluk Mağarası, Selçuklu ve Osmanlı eserleri gibi eserlerin hepsi uluslar arası marka olabilecek turistik değerlerimizdir' dedi.
Narlı'nın konuşmasının ardından Yrd. Doç. Dr. Oktay Emir tarafından 'Afyonkarahisar ilinin turizm durum analizi ve politika önerileri' konulu sunumu gerçekleştirildi. Okul öğrencileri tarafından hafta ile ilgili olarak şiirler okunduktan sonra, Afyonkarahisar'a özgü türküler seslendirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com