Turizm Haftası Kutlamaları

Turizm Haftası Kutlamaları
Ülke genelinde 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan turizm haftası etkinlikleri çerçevesinde Afyonkarahisar Millet Hamamında program düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını Turizm İl Müdür Ali İhsan Narlı yaptı. Narlı, 'Bu gün 2009 yılı Turizm sezonunu açarken ülkemizin her yanındaki gelişme hamlelerine, Afyonkarahisar olarak fazlasıyla katkı vermiş olmanın mutluğu, sevinci içerisindeyiz. Ülkemizde her alanda yapılan yatırımların yanında, turizm sektörüne yapılan yatırımlarda da önemli gelişmeler görülmektedir. Dün 3 milyon turisti nerede ağırlayacağımızı düşünürken bu gün 2010 yılı hedefimizi 25 milyon turist olarak koyabiliyoruz. Anadolu coğrafyası içerisindeki ilimiz, sahip olduğu turizm değerleri acısından, özelikle son yılların en önemli ve en şanslı illeri arasında yer almaktadır. Afyonkarahisar, termal turizm kaynaklarıyla, kültürel, anıtsal ve antik yapılarıyla, diğer alternatif turizm çeşitliliği ile Anadolu turizminin başkentliğine aday bir kenttir. Turizm ekonomide sıcak para akışısın bir yolu olarak görülmektedir. Para akışının çoğaltılması da turizm çeşitliliği ile mümkündür. İlimiz, sadece termal turizm ve kültür turlarına da bağlı kalmayacaktır. Selçuklu, Osmanlı, Türk - İslam ve Sivil mimari örnekleriyle bir kültürel çevre yaratmaktayız. Ekolojik çevremiz ve doğamızla, antik yapılarımızla alternatif turizm çeşitliğinin tüm unsurlarına sahip bulunmaktadır. Ancak ne var ki bu değerleri, bir bütün olarak ele almalı, çevresi, ulaşımı, kültürel ve toplumsal yapısıyla topyekün turizme uyumlu hale getirmeliyiz. Çünkü turizm, bir bütünlük içerisinde gelişen ve etkileşen sektörlerdendir. İlimizde iç turizmi geliştirmek için de gereken çabaları göstermekteyiz. Çünkü gelişmiş bir iç turizm, ilimiz ekonomisi için sıcak par ve katma değer demektir. Bunun getireceği ivmelenme dış turizm ataklarımızı besleyecek ve tanıtım faaliyetlerimize katkı sağlayacaktır' dedi.
'TOPLUMDA TURİZM BİLİNCİNİ GELİŞTİRMELİYİZ'
Turizm İl Müdürü Narlının konuşmasının ardından konuşma yapan Vali Yardımcısı Ömer Adar, toplumda turizm bilincinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Vali Yardımcısı Adalı, 'Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırma ve halkın turizm kaynaklarına katılımını sağlamak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında turizm haftası olarak kutlamaktayız. Turizm dinlenmek, eğelenmek, görmek ve gezmek gibi amaçlar ile yapılan gezilerdi. Bir ülkeyi veya bir bölgeyi gezmen çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin tümüdür. Turist dinlenmek, eğlenmek ve gezmek istediği yere çabuk ulaşmak ister. İnsanlar tarihinde her çağında değişik nedenlerden dolayı seyahat etmişlerdir. Ancak günümüzde sanayinin gelişmesi, ulaşım ve haberleşme teknolojisinin ileri düzeye ulaşması kişi başına gelirin artması refah düzeyin yükselmesi ve insanların kullanabileceği bir boş alanların çoğalması turizme önemli kazandırmıştır. Turizm haftası içerisinde bulunduğumuz bölgedeki turizm ile iç içe olan bölgeleri gezip görmemiz gerekmektedir' diye konuştu.
'TURİZM TEŞVİK EDİLMESİ GEREKİYOR'
Konuşmaların ardından AKÜ öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Boytok, ekonomik krizin turizme etkileri adlı sunumunu gerçekleştirdi. Boytok 'Turizmin çarpanı çok yüksektir. İstihdama katkısı çok olumludur. Rekabetçi gücü de yüksektir. Türkiye'de bu sektör desteklenirse yaşadığımız ekonomik krizden daha hızlı kurtulabiliriz. Otomotiv sektörü belki önemli bir sektör ama turizm, inşaat onun dışında 6 ana sektör ve 36 yardımcı sektör olmak üzere tarım, tekstil, elektronik bir çok sektöre girdi ve katkı sağlayan, onların ürünlerini kullanan bir sektördür. Biz istihdamı artırmak ekonomiyi büyütmek istiyoruz. Onun için turizmin teşvik edilmesi gerekiyor' dedi.
'BU YIL İÇERİSİNDE TURİZM'DE YÜZDE 2 DARALACAK'
WTO'nun 2009 yılı beklentileri göre ekonomik darboğaz, pazardaki belirsizlik, iş dünyası ve tüketici taleplerindeki düşüşün orta vadede turizm talebini düşüreceğini bildiren Yrd. Doç. Dr. Ahmet Baytok, 2009 yılında turizmin durgun bir seyir izleyeceğini ve yüzde 1 ile 2 arasında daralacağını ifade etti. Kriz nedeniyle 2009 yılında Kuzey ve Güney Amerika ile Avrupa en fazla olumsuz etkilenecek pazarlar olduğunu aktaran Baytok, Asya ve Pasifik, Ortadoğu ve Afrika daha iyi koşullara sahip olduğunun altını çizdi. Turizmin en hızlı toparlanma potansiyeline sahip bir sektör olduğunu dile getiren Baytok, Türkiye açısından 2008 yılının çok başarılı geçtiğini, turist sayısının yüzde 13 arttığını ve 22 milyar dolar gelir elde edildiğini bildirdi. Ancak kriz nedeniyle 2009'un ocak ayında yüzde 3.96 daralma meydana geldiğini belirten Baytok, şubat ayında ise yüzde 0.27 artış yaşandığını söyledi. Baytok, Türkiye'nin turizme yönelik alması gereken tedbirleri ise şöyle sıraladı: Rakiplerin uygulamalarına geçilmesi, teşviklerin acilen açıklanması, pazarlama bütçesinin büyütülmesi ve global krizin etkilenmediği pazarlara yönelmek olduğunu vurguladı. Boytok'un sunumu sonrası Emir murat Özdilek Turizm ve Otelcilik Okulu öğrencileri tarafından çeşitli gösteriler ve etkinlikler yapıldı. Kutlamaların sonunda turizm haftasına ilişkin şiir ve kompozisyon dalında birinci, ikinci, üçüncü olanlara ödülleri Vali Yardımcısı Ömer Adar ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
Törene, Vali Yardımcısı Ömer Adar, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Koçer, AKÜ Rektör Yardımcısı Kemalettin Conkar, Turizm İl Müdürü Ali İhsan Narlı, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Daire ve Okul Müdürleri, siyasi parti il başkanları ve öğrenciler katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com