Turizm merkezinde maden ocağı açılması girişimine tepki

Turizm merkezinde maden ocağı açılması girişimine tepki
Büyük bir kısmı ormanlarla ve milli parkla çevrili olan gözde turizm merkezi Marmaris'te maden ocağı açma girişimleri, çevrecilerin tepkisine neden oldu

MUĞLA (AA) - Marmaris'in Ormaniye köyü için  2 maden işletme ruhsatının yürürlükte olduğunu öğrenen çevreciler, duruma tepki gösterdi. 

Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Marmaris'in köylerinde maden arama girişimlerinin yeniden başladığı yönünde duyumlar alınca bilgi almak üzere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğüne başvurduklarını söyledi. 

Kendilerine gönderilen cevabın endişe verici olduğunu belirten Ersan, "Maden işleri Genel Müdürlüğü tarafından Osmaniye köyünde manganez madeni için bir şahsa, kalker madeni çıkarmak için ise bir şirkete verilen işletme ruhsatının yürürlükte olduğu bildirildi. Ayrıca diğer mevkilerdeki maden ruhsatlarının tespit için bilgi ve belgelerin ibraz edilmesi halinde yeniden değerlendirme yapılacağı tarafımıza iletildi" dedi.

Marmaris'in maden işgali altına alınmak istediğini savunan Ersan, ilçe yüzöl yüzde 52'sine denk gelen alanlarda 41 ayrı maden arama izni verildiğini iddia etti.

Bu duruma 2005 yılında çıkan Maden Yasası'nın yol açtığını ileri süren Ersan, "2010 yılında ilaveler yapılan bu yasayla her yerde maden arama kolaylığı sağlandı. Milli parklar ve orman alanların da bile maden ocağı açabilme imkanı verildi. Büyük bölümü orman ile milli park olan Marmaris, bu yasadan olumsuz etkilendi. Bölgenin coğrafi konumu, ekolojik durumu değerlendirilmeden, incelenmeden masa başında alınan kararlarla verilen arama izinlerinin iptal edilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Marmaris halkının 2007 yılında maden sendromu yaşadığını, bunun tekrarlanmasını istemediğini dile getiren Ersan, o dönem İçmeler, Değirmenyanı ve Osmaniye bölgelerinde maden ocağı açma girişimleri olduğunu, verilen mücadele sonucu bunun önüne geçildiğini kaydetti. 

Dünyanın en güzel yerlerinden birisi olarak gördükleri Marmaris'i "Cennet" olarak nitelendirdiklerini ifade eden Ersan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Cennette maden olmaz. Marmaris bir turizm şehri. Turizmle maden bir arada olamaz. Bölge halkı çok tedirgin. Ulu ağaçlar ve endemik bitkiler maden çıkartmak için yol edilmek isteniyor. Ayrıca kesilecek bu ağaçlar erozyona yol açabilir. Bilim insanlarının belirttiği gibi, madenler ilçemizin ünlü çam balına da zarar verecek. Türkiye'de çam balı üretiminin yüzde 70'i Muğla'da, bunun da yüzde 30'u Marmaris'te gerçekleştiriliyor. Maden ocaklarının çıkarttığı toz, basra ormanlarını mahvedecek."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com