Turizmciler, İzmir'deki sahipsiz köpeklerden şikayetçi

Turizmciler, İzmirdeki sahipsiz köpeklerden şikayetçi
ETİK Başkanı İşler: "Kruvaziyer ile gelen turistler sıklıkla başıboş köpeklerin saldırısına uğruyor"

İZMİR (AA) - Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, kruvaziyer ile kente gelen turistlerin sıklıkla sahipsiz köpeklerin saldırısına uğradığını söyledi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten İşler, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir’in sokak ve caddelerinde başıboş sokak köpeklerinin insanların güvenliğini ve kent turizmini olumsuz etkilediğini belirtti. 

Hayvansever bir sektör olduklarının altını çizen İşler, yerel yönetimlerin hayvanlara daha uygun yaşam koşullarının sunmasını ve hayvan barınaklarını yaygınlaştırmasını istedi. 

Turistlerin, sahipsiz köpekler konusundaki şikayetlerini sık sık ilettiklerini belirten İşler, "Turizm sektörü olarak hayvansever bir sektörüz. Ancak sokak köpeklerinin artık özgürlük alanımıza kadar girip çeşitli tehlikelerle hayatımızı zorlaştırması farklı açıdan ele alınması gereken bir problemdir. Türkiye'nin en önemli turizm kentlerinden biri olan İzmirimizin cadde ve sokakları maalesef başıboş sokak köpeklerine teslim edilmiş durumda" dedi.

Mehmet İşler, şehir merkezinde ''çete'' halinde gezen başıboş sokak köpeklerinin zaman zaman turistleri ısırdığını ve çocuk oyun alanlarına dışkılarını yaparak toplum sağlığını tehdit ettiğini savundu. 

- "Avrupa'da böyle değil"

ETİK olarak barınaklar ve belediyeler ile otellerin yemek artıklarının sokak hayvanları için değerlendirilmesi için iş birliği halinde olduklarını söyleyen İşler, şu ifadeleri kullandı:

"Biz hayvanları çok seviyoruz. Onların kesinlikle bakılması, sevilmesi ve yaşam koşullarının desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Ancak artık köpeklerin özgürlüğü bizim özgürlüğümüzü kısıtlar hale gelmiştir ve sosyal yaşantımızı etkiler haldedir. Grup kuran ve sokakları kurtarılmış bölge olarak kendi aralarında paylaşan köpekler, insanlara saldırmanın dışında sürü içgüdüsü ile aralarında da kavga eder hale gelmişlerdir. Kruvaziyer ile şehri dolaşan turistler sıklıkla bu köpeklerin saldırısına uğramaktadırlar."

Hayvanların itlaf edilmesini istemediklerini, sadece daha iyi şartlarda yaşamalarını arzu ettiklerini belirten İşler,  "Böylelikle hem kentin turizmi kazansın hem de bizlerin de özgürlük alanı sınırlandırılmasın. Aksi halde etrafımız köpek istilasına devam edecektir. Şehrin yüz akı olmayan bir görüntünün baş aktörleri olacaktırlar. Bizler de bu utancı mimarları olacağız" dedi. 

Sokak hayvanlarına yönelik sürdürülebilir bir bakım düzeni sağlanmasını isteyen Mehmet İşler, Avrupa ülkelerinde hayvanseverliğin fazla olduğunu, ancak etrafta başıboş köpeklerin gezmediğini vurguladı. 

Avrupa'da her hayvanın kayıtlı olduğuna işaret eden Mehmet İşler, açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı: 

"Bir an önce turistleri, kendi insanlarımızı ve şehrin itibarını bu ayıptan kurtarmamız gerekiyor. Bu noktada şehri yönetenleri göreve davet ediyorum. Hiç kimse kendi basiretsizliğini hayvanseverlerin tepkileri arkasına saklayarak mağduriyet edebiyatı yapmasın. Aksi halde tüm şehir turizmini katletmiş olacağız."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com