Türk Alman dostluğu Karadeniz yaylalarında pekişti

Türk Alman dostluğu Karadeniz yaylalarında pekişti
Giresun'da "Gençlik Turu-Uluslararası Kaynaştırma" projesi kapsamında, engelli ve engeli bulunmayan çocuklar arasındaki iletişimi ve kültürel kaynaşmayı sağlamak amacıyla bir araya gelen Türk ve Alman gruplar, Karadeniz yaylalarında dostluğu pekiştirdi

GİRESUN (AA) - EYÜP ELEVÜLÜ - Giresun'da "Gençlik Turu-Uluslararası Kaynaştırma" projesi kapsamında, engelli ve engeli bulunmayan çocuklar arasındaki iletişimi ve kültürel kaynaşmayı sağlamak amacıyla bir araya gelen Türk ve Alman gruplar, Karadeniz yaylalarında dostluğu pekiştirdi.

Giresun Özel Sporcular Gençlik ve Spor Kulübü ile Almanya Duisburg Gençlik Merkezince düzenlenen "Gençlik Turu-Uluslararası Kaynaştırma" projesi kapsamında yayla gezisi gerçekleştirildi. Almanya'dan gelen 17 kişilik grup ile Giresun'daki 10 kişilik kafile, iki günlük yayla programında yörenin kültürünü ve sosyal yaşantısını görme fırsatı buldu.

Geziye 5 engelli ve 5 engeli bulunmayan çocukla katılan Alman grup, Giresun'un Kümbet, Aymaç ve Kulakkaya yaylalarında yörenin yemek çeşitlerini tattı, doğal kaynak suyundan içti, doğa yürüyüşü yaptı. Alman çocuklar, sis, yağmur ve doluyla başlayan gezinin güneşle devam etmesiyle, birden çok mevsim şartını görmenin şaşkınlığını yaşadı.

Giresun Özel Sporcular Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Osman Şeyranlıoğlu, AA muhabirine, Almanya'dan gelen engelli ve engelsiz çocuklar ile beraberlerindeki ekibi Giresun'da ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Daha önce engelli ve engeli olmayan çocuklarla Almanya'ya gittiklerini anlatan Şeyranlıoğlu, projenin devamında Alman ekip için bir hafta boyunca Giresun'da ve bölgenin diğer şehirlerinde etkinlik düzenlediklerini dile getirdi.

- Yöresel lezzetler sunuldu

Proje amacının uluslararası dostluğu pekiştirmek, sınır ötesi köprüler inşa etmek, bilgi değişimi ve transferi yaratmak, engelli ve engelsiz insanların daha fazla bir arada yaşamalarına fırsat vermek olduğunu vurgulayan Şeyranlıoğlu, şöyle konuştu:

 "Bu süre zarfında da gezinin beşinci gününde yayla gezisi düzenledik. Kümbet Yaylası'nda yöresel lezzetler, balık ve kara lahana çorbası ikramında bulunduk. Daha sonra Kulakkaya Yaylası'nda otelde konakladık. Programdan dolayı konuklarımızın duyguları çok farklı. Burayı da çok beğendiler"

Duisburg  Gençlik Merkezi Müdürü Cevdet Maraş ise sosyal sorumluluk adına oluşturulan önemli bir projeyi gerçekleştirdikleri için ekip olarak mutlu olduklarını belirtti.

Programda çeşitli resmi ziyaretlerde bulunduklarını ve çevreyi tanımak için kültürel gezi yaptıklarını ifade eden Maraş, "Duisburg ile Giresun arasında hiçbir fark olmadığını gördük. Buraya getirdiğimiz insanların birer Türkiye aşığı olduğunu anladık. Ekibimiz, geri gitmek istemediklerini ve gitmeleri halinde tekrar gelmek istediklerini söyledi. Buradaki insanların sıcak yaklaşımları herkesi çok memnun etti. Bundan dolayı emeği olan herkese içtenlikle teşekkür ediyoruz" dedi.

- Almanya'dan gelen engelliler

Gurbetçi Abdulkerim Karaoğlu da Giresun'da sıcak insanların var olduğunu ve iyi ağırlandıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

"Köfte, balık ve fındık yedik. Dağlar çok güzel, çok beğendik. Burası yalancı cennet gibi. Almanya kokusu farklı, Türkiye kokusu farklı. Arkadaşlarım da burayı çok beğendi. Türkiye'ye ilk defa geldiler. Arkadaşım David, burayı çok sevdi ve Türkiye'de yaşamak istiyor. Buradaki arkadaşlar da bize çok iyi davrandı. Birçok ziyarette bulunduk. Ayrıca geziler yaptık. Doğayı izlemek ve havayı solumak çok güzel."

David Schönbach da Türkiye'yi ve insanları çok sevdiğini, çok güzel ağırlandıklarını söyledi.

Kosovalı Tahir Musa da Türkiye'nin hoşuna gittiğini ve Türkiye'ye yerleşmek istediğini anlattı.

Michael Lİnke de Türk yemeklerini çok beğendiğini dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com