Türk-Alman Ekonomi Günü

Türk-Alman Ekonomi Günü
Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Pohl: "(Almanya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine yaklaşımı) Bu konuda iki tarafın da çabaları çok önemli. İş adamları AB’nin en iyi savunucularıdır. Farklılıkları değil de ortaklıkları konuşmalıyız"

ÇORUM (AA) - Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, ülkesinin Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki yaklaşımıyla ilgili, "Bu konuda iki tarafın da çabaları çok önemli. İş adamları AB’nin en iyi savunucularıdır. Farklılıkları değil de ortaklıkları konuşmalıyız" dedi.

Almanya'nın Türkiye Büyükelçiliği ile Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından organize edilen "Türk-Alman Ekonomi Günü" etkinliği, kentteki bir otelde gerçekleştirildi. 

Türkiye’de Almanya ile ticari potansiyeli yüksek bölgelerde 13'üncüsü düzenlenen etkinlik, iki ülke arasındaki ticaret hacminin gelişmesi, ticari bağların kuvvetlenmesi ve karşılıklı yatırımların hayata geçirilmesi amacıyla Almanya'nın önemli firmalarının yöneticileriyle Çorumlu sanayicileri bir araya getirdi. 

Etkinliğin açılış konuşmalarından önce Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden işçiler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Pohl, açılış törenindeki konuşmasında, Almanya’da milyonlarca Türk bulunduğunu ve kendileri için bunun önemli olduğunu belirterek, "2014 yılı 'Türk-Alman Bilim Yılı' ilan edildi. Bu kapsamda çeşitli etkinlikler yapılacak. Biz, ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz" dedi.

Çorum’un, Türkiye’nin ekonomik gücünü simgeleyen bir il olduğunu ifade eden Pohl, Türk-Alman Ekonomi Günü'nü düzenlemek için Çorum'u bilinçli seçtiklerini söyledi. 

Yapılacak ikili görüşmelerde bölgenin potansiyelini kullanmak istediklerini dile getiren Pohl, "Çorum hem sanayi hem de kültürel açıdan önemli bir il. Biz buradaki kültürü de kullanmak istiyoruz. Çünkü UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan Hattuşa da Çorum’da bulunuyor. Bu bizim için önemli" diye konuştu.

Toplantıda bir katılımcının, Almanya'nın, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili tutumunu eleştiren sözlerine cevap veren Pohl, "Bu konuda iki tarafın da çabaları çok önemli. İş adamları AB’nin en iyi savunucularıdır. Farklılıkları değil de ortaklıkları konuşmalıyız" dedi. 

Türk iş adamlarının vize konusunda yaşadıkları sorunlara da değinen Pohl, "Vizeler konusunda engel olmak istemiyoruz. Biz Schengen şartlarını uyguluyoruz. Vizelerin kalkması ise büyükelçiliği aşan bir konudur" ifadelerini kullandı.

Pohl, etkinlikte yeni temaslar ve fırsatlar ortaya çıkaracak görüşmelerin yapılmasını temenni ettiğini kaydetti.

- "Malların serbest dolaşımı varsa, insanların da serbest dolaşımı olması lazım"

Çorum Valisi Sabri Başköy ise sanayicilerin Almanya için serbest dolaşım hakkı istediğini vurgulayarak, "Vize konusundaki taleplerimizi büyükelçimiz diplomatik bir üslupla cevapladı. Ben de kendisine diplomatik üslupla bir temennimi iletmek istiyorum, elçiye zeval olmaz. Dolayısıyla Çorumlu sanayici ve tüccarların serbest dolaşım hakkı talebini Alman hükümetine iletme görevi, sayın büyükelçinindir. Malların serbest dolaşımı varsa, insanların da serbest dolaşımı olması lazım" ifadelerini kullandı.

Çorum TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal ise Çorum'un sanayisi ve ekonomik yapısıyla ilgili bilgi verdi. Başaranhıncal, "Bizim en büyük problemimiz, Çorum sanayi potansiyelini yeterince tanıtamamaktır. Çorum, turizmde, tarımda ve sanayide ön planda olan bir ildir ve zamanla hak ettiği noktaya gelecektir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, kentte ihracat yapan firmaların temsilcileri, toplantıya katılan Alman firmalarının temsilcilerine sunumlar yaptı, daha sonra ikili iş görüşmelerine geçildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
  • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
  • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
  • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
  • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
  • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
  • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
  • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
  • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
  • Çok Okunanlar
      Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
      Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
      E-Posta: info@sansursuzhaber.com