Türk-Alman Ekonomi Günü'ne doğru

Türk-Alman Ekonomi Gününe doğru
Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Pohl:

ÇORUM (AA) - Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, "Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkilere gerçekten bir başarı öyküsü diyebiliriz. Biz büyükelçilik olarak bu öyküyü bir şekilde sürdürmek, sürdürülmesine katkıda bulunmak istiyoruz" dedi.

Almanya’nın Türkiye Büyükelçiliği ile Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) organizesinde yarın gerçekleştirilecek "Türk-Alman Ekonomi Günü" etkinliğine katılmak üzere kente gelen Pohl, Vali Sabri Başköy ile Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'yü ziyaret etti.

Belediye ziyaretinde konuşan Pohl, hem sanayi hem de turizm kenti olduğunu belirttiği Çorum'da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine değinen Pohl, "Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkilere gerçekten bir başarı öyküsü diyebiliriz. Biz büyükelçilik olarak bu öyküyü bir şekilde sürdürmek, sürdürülmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Özellikle de büyük merkezlerin dışında, gelişmekte olan bölgelerde bu ilişkilerin daha da yoğunlaşmasına katkı sağlamak istiyoruz" diye konuştu.

Yarın düzenlenecek Türk-Alman Ekonomi Günü etkinliğinde, Alman şirket temsilcilerine Çorum'u tanıtmak istediklerini belirten Pohl, "Buradaki yatırım imkanlarını, buranın potansiyelini tanıtmak istiyoruz. Aynı zamanda Türk firmalarına da Almanya'daki yatırım imkanları hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Aslında bir nevi çöpçatanlık yapıp, kişileri ve firmaları bir araya getirip, ortaklıkların kurulmasına ön ayak olmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Başkan Külcü de Almanya'nın Türkler için özel bir ülke olduğunu vurgulayarak, Almanya'yı kendisine vatan yapmış milyonlarca Türk vatandaşı bulunduğunu söyledi.

Çorum'daki sanayi firmalarının batı ülkeleri arasında en fazla ihracatı Almanya'ya yaptığını dile getiren Külcü, "1960'lı yıllarda iş gücü olarak Almanya'da bulunan Türklerin ikinci kuşak, üçüncü kuşak çocukları artık orada iş kuran, işveren insanlar haline geldi. Onların oradaki varlıkları da Alman ekonomisi açısından çok önemli. Yarın yapılacak program, esasında doğru planlanmış bir programdır. Valilik ile TSO gibi belediye olarak biz de bu etkinliği destekliyoruz" dedi.

Vali Başköy'ün de katıldığı ziyarette Külcü ve Pohl, birbirlerine hediye takdim etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com