Türk-Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneği'nin yıllık konferansı

Türk-Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneğinin yıllık konferansı
TASSA'nın iki gün sürecek 6’ncı yıllık konferansı ABD’nin başkenti Washington’da geniş bir katılımla düzenleniyor

WASHINGTON (AA) - Türk-Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneği’nin (TASSA) iki gün sürecek 6’ncı yıllık konferansı ABD’nin başkenti Washington’da geniş bir katılımla düzenleniyor.

Maryland Üniversitesi Robert H. Smith İş Okulu’nda “Türkiye ile ABD arasında sürdürülebilir bilim köprüsü inşa etmek” vizyonuyla bu yıl 6’ncısı düzenlenen konferansın temasını “Küresel Fırsatlar” oluşturuyor. Konferansa gerek ABD’de yaşayan gerekse Türkiye’den gelen 300 civarında Türk, Türk Amerikalı ve ABD’li akademisyen, bilim insanı ve öğrenci topluluğu temsilcilerinin yanı sıra TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ile Türkiye’deki birçok üniversitenin rektörü de katılıyor.

TASSA Başkanı Haluk Ünal, derneğin ABD’de sağlık, tabii bilimler, sosyal bilimler ve mühendislik dallarında çalışan Türk bilim insanlarını bir araya getirmek istemesinin yanında, bu kişileri Türkiye’de çalışanlarla buluşturma amacına sahip olduğunu anlattı. Ünal, bu yılki konferansa Türkiye’den gelen 50 civarındaki misafirle birlikte yaklaşık 300 kişinin katıldığı bilgisini paylaştı. ABD’nin farklı 35 eyaletinden katılımın gerçekleştiğini belirten Ünal, konferansta küresel fırsatlara odaklanacaklarını kaydetti. Ünal, “Konferansta genç araştırmacılarımızı öne çıkaracağız. Yaşları 35’in altında bulunan 8 araştırmacımıza ödüller takdim edeceğiz. Bu arkadaşlarımız 130 kişi içerisinden seçildi. Bunun yanı sıra Türk kadın bilimcileri ele alacağız, onların Türkiye’ye ne gibi katkıları olabileceğini görüşeceğiz. Ayrıca ekonomik ve global konulara gireceğiz. Diğer gün de Türkiye-Amerika bilim anlaşmasının getireceği fırsatlar, Türkiye’deki tekno-parkların gelişimi ve akıllı şehirler konularına değineceğiz. Son olarak da üniversitelerimizi nasıl uluslararasılaştırabileceğimiz üzerine konuşacağız” dedi.

 

-“Türk toplumuna Nobel Barış Ödülü kazandıracaklarını ümit ediyorum”-

 

TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak da ABD’de bulunan Türk bilim adamlarının kat ettiği aşamadan övgüyle söz etti. Yaklaşık 20 yıl önce ABD’de bulunduğu sırada, buradaki Türk akademisyenlerin sayısının oldukça az olduğuna vurgu yapan Altunbaşak, şunları söyledi:

“O dönem herkes birbirini neredeyse tanıyordu. Ama şimdiki Türk Amerikan bilim toplumuna baktığımda burada yaşayan Türklerin sayısının binlerce olduğunu görüyorum. Bu nedenle bizim jenerasyonumuza baktığımda, gelecek neslin çok çok daha iyi konumda olacağını düşünüyorum. Bu toplumun çok daha ilerlemeler kat edeceğine inanıyorum. Bugün bazı genç bilim adamlarına ödüller vereceğiz ama bu yeteneklerin gelecekte Türk toplumuna Nobel Barış Ödülü kazandıracağını ümit ediyorum. Bu gerçekleşebilecek birşey. Bu, 10 yıl önce hayalden daha öteydi. Ümit ediyorduk ama gerçek olabileceğine pek inanmıyorduk. Ama bugün bazı bilim adamlarımızın ABD’deki bilim insanları arasında onların en iyileri olduğunu görebiliyoruz. Bu nedenle bu genç beyinlerin Türk toplumuna gelecekte çok güzel haberler ileteceklerine inanıyoruz.”

 

-“Hepiniz bizim birer elçimizsiniz”-

 

Konferansın açılışında konuşan Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tugay Tuncer, Türk Amerikalı bilim adamlarının ifa ettikleri misyonun önemini dile getirdi. Bilim insanlarının iki ülke ilişkilerine katkısından söz eden Tuncer, “Türk-Amerikan ilişkileri siyasetten ekonomiye varıncaya kadar birçok alana yayılıyor ama bilim de burada çok önemli köprü vazifesi görüyor iki ülke ilişkilerinde. Sizler ilk başta bizleri temsil ediyorsunuz. Hepiniz bizim birer elçimizsiniz” diye konuştu.

Tuncer, Türk bilim adamlarının sayılarının oldukça etkileyici olduğunu, ancak bu sayının artması gerektiğine vurgu yaptı.

Konferansta, ABD’de, alanlarında yaptıkları çalışmalarla ön plana çıkan 8 Türk bilim adamına başarı ödülü verildi. Aralarında ABD Başkanı Barack Obama tarafından Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü’yle onurlandırılan California Üniversitesi’nde Fizik ve Moleküler Hücre Biyolojisi Bölümünde çalışmalar yapan Ahmet Yıldız’ın da bulunduğu başarılı genç beyinlere ödülleri TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak tarafından takdim edildi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com