"Türk-Arap ortaklığını artırmak”

"Türk-Arap ortaklığını artırmak”
Türk-Arap Bilim, Kültür ve Sanat Derneği (TASCA) Başkanı Muhammed Adil, ekonomik işbirliğinde Arap ülkelerinin Türkiye'nin üçüncü büyük ortağı olduğunu belirterek, bu ülkeleri birinci ortak konumuna yükseltmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Türk-Arap Bilim, Kültür ve Sanat Derneği (TASCA) Başkanı Muhammed Adil, ekonomik işbirliğinde Arap ülkelerinin Türkiye'nin üçüncü büyük ortağı olduğunu belirterek, bu ülkeleri birinci ortak konumuna yükseltmeyi hedeflediklerini bildirdi.
KÜTAHYA - Arap bürokrat ve medya temsilcilerinden oluşan heyet, Kütahya ve ilçelerinin tanıtılması amacıyla TASCA öncülüğünde, valilik, Kütahya ve Tavşanlı belediyeleri, ticaret ve sanayi odaları ve ilde faaliyet gösteren kimi sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle organize edilen etkinlik kapsamında il merkezine geldi.
Heyetin KESTAŞ El Sanatları Merkezi, Kütahya Kalesi ve Ulu Cami gezisi sonrası,  TASCA Başkanı Adil, son 10 yılda Türk ve Arap toplumları arasındaki işbirliği ve ilişkilerde çok iyi gelişmeler kaydedildiğini söyledi.
Bunun her iki toplum için sevindirici olduğunu anlatan Adil, siyaset ve ekonomide sınırlı kalan işbirliğini bilim, kültür ve sanata yaygınlaştırabilmek amacıyla kurdukları derneğin, Türk ve Arap toplumları arasında kültürel köprü olmaya çalıştığını kaydetti.
Adil, doğa ve termal turizm, madencilik, çini ve seramik üretimi, el sanatları gibi alanlarda Kütahya'nın zengin bir yapısı bulunduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:
''Böyle bir ili artık uluslararası platforma taşımak gerekiyor. Arap yatırımcının, Arap turistin bu bölgeyi keşfetmesi gerekiyor. Daha sonraki günlerde Arap yatırımcıları da buraya getireceğiz. Türk işadamlarıyla ortak projeler hakkında görüşmeler yapacaklar. Dumlupınar Üniversitesi ile doğa ve termal turizm konusunda uluslararası konferans düzenleyeceğiz. Arap ülkelerinin başkentlerinde Kütahya'yı tanıtıcı etkinlikler yapacağız. Türk ve Arap dünyası arasında ekonomik alanda işbirliğinde çok büyük bir mesafe katedildi. Arap ülkeleri şu an için Türkiye'nin üçüncü büyük ortağı konumunda bulunuyor. Hedefimiz, Arap ülkelerini Türkiye'nin birinci ortağı yapmak. Siyasi irade zaten tamamen her iki tarafta var, zemin de hazır. Bu potansiyeli harekete geçirmeye çalışıyoruz.''
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça da ülkelerden çok illerin yarışacağı bir döneme geçilmek üzere olduğunu belirterek, illerde gerekli altyapılar oluşturulup Türk ve Arap toplumları arasında dostlukların geliştirilebileceğini dile getirdi.
Geziye Ankara Büyükelçileri Umman'dan Muhammed Nasser Ahmet El Wahabi, Suudi Arabistan'dan Muhammed El Hussaini Sharif, Kuveyt'ten Abdullah El Duwaikh, Mısır'dan Alaa Eldin Shawky El Hadidi, Suriye'den Nidal Kabalan, Libya'dan Ziyad Adham El Muntaser, Irak, Kütahya ile Tavşanlı'dan yerel yönetici, sanayici ve işadamları katıldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com