Türk askeri Suriye sınırında alarmda

Türk askeri Suriye sınırında alarmda
Suriye ordusu ile muhaliflerin çatışmalarının dayandığı Türkiye - Suriye sınırında görev yapan mehmetçiğe “Eller tetikte olsun ama doğrudan hedef alınmadıkça ateş etmeyin” emri verildi.

Suriye’de Esad’ın ordusu ile muhalifler arasında önceki gün Türkiye sınırına dayanan çatışmaların ayrıntıları da belli oldu. Edinilen bilgiye göre, Kilis’te Suriye sınırında görev yapan Mehmetçik, gece 03.30 civarında çatışma sesleri gelince alarma geçti. Çatışma sabaha dek sürdü ama Türk tarafına yansımadı. Ancak sabah 09.00 sularında 8 yaralı Suriyeli Türkiye’ye giriş yaparken yakındaki kamp sakinleri ayaklandı ve kamp dışına çıkmaya başladılar.

Türk görevliler kalabalığı tutmaya çalışsa da başarılı olamadı. Bu arada sınırın karşısından ateş açıldı ve İkisi Türk vatandaşı çok sayıda insan yaralandı. Buna karşın Sınırda nöbet tutan Mehmetçik herhangi bir karşılık vermedi. Yetkililer, Suriye yönetimi ile muhalifler arasındaki çatışmaların Türkiye sınırına dayanmasının ardından, istenmeyen gerilimler ve çatışmalar yaşanmasın diye sınır birliklerine ‘Eller tetikte olsun, ancak doğrudan hedef alınmadıkça ateş etmeyin’ emri verildiğini bildirdiler. Sınır birliklerine verilen emir, Türkiye’ye gelen Suriyelilerin silahlarının alınması ve Türk tarafına ‘silahsız’ kabul edilmeleri yönünde oldu.

Annan’a ‘zaman kazandırmayın’ uyarısı

Radikal'in haberine göre; BM’nin ve Arap liginin Suriye Temsilcisi Kofi Annan’a Hatay’daki kamplar havadan ve karadan gezdirilirken, “Planınızı destekliyoruz ama Şam yönetimi planınızı zaman kazanmak için kullanıyor. Siz göreve başladıktan sonra Türkiye’ye gelen mülteci sayısı da çatışmada ölen Suriyeli sayısı da iki kat arttı. Planı uzatarak Esad’a katliamlar için zaman tanımayın” görüşü iletildi. Annan da Türkiye’nin mülteciler konusundaki “açık kapı” politikasına destek verdiklerini vurguladı. Diplomatik kaynaklar, “Muhalifler Türkiye’den sınırı geçerek Suriye ordusuna saldırıyor” iddiasının kampa sızan Suriyeli istihbaratçılar tarafından yayılmaya çalışıldığını, Rusya ve bazı batılı ülkelerin bu iddiayı desteklediğini ama iddianın gerçeği yansıtmadığını vurguladılar.

Kilis'teki konteyner kente ateş açılmıştı

Ülkelerindeki iç çatışmadan kaçarak, Türkiye'ye sığınmak isteyen Suriyelilere, askerler tarafından dün akşam saatlerinde yine ateş açılmıştı.

Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı yakınlarında akşam saat 19.00 sıralarında, Suriyeliler mayınlı sahayı kullanarak, Kilis'e geçmeye başladı. Aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu yaklaşık 100 kişilik grubun Türkiye'ye geçişi sırasında silah sesleri duyuldu.

Suriye'nin yüksek tepelerinde mevzilenen askerlerin kısa süreli açtığı ateş sırasında panik yaşandı. Seken kurşunlardan bazıları konteynırlara isabet etti. Ölen ve yaralanan kimsenin olmadığı saldırının ardından, Türkiye'ye geçen Suriyeliler, minibüslerle konteynır kente götürüldü. Türk polisi Suriye sınırına yaklaşmak isteyen gazetecilere ve Türk vatandaşlarına izin vermedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com